Infospravy.sk Infospravy.sk

Strana 2/116 pre kategóriu Krátke správy

PREZIDENT ROZHODNE O M. LAJČÁKOVI PO STREDAJŠEJ VLÁDE

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nepovie svoje rozhodnutie ohľadom demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Počká na stredajšie rozhodnutie vlády v otázke konferencie v Marrákeši. Potom sa stretne s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom. Prezident si myslí, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť. Lajčákov odchod by Kisku mrzel, Slovensko by o takého diplomata podľa neho nemalo prísť.

Z viedenskej aukčnej siene ukradli maľbu v hodnote 160 000 eur

Zrejme maľbu francúzskeho impresionistu Pierra-Augusta Renoira ukradli z viedenskej aukčnej siene. Informovala o tom v utorok verejnoprávna rakúska televízna stanica ORF.   Ku krádeži malo podľa agentúry AP dôjsť v pondelok, keď neznámy zlodej zvesil obraz zo steny v aukčnej sieni Dorotheum a odišiel s ním. Aukčná sieň a viedenská polícia potvrdili krádež umeleckého diela, ale nie, že išlo o prácu Renoira. Podľa zistení ORF mali byť v stredu vydražené v Dorotheu dva obrazy od Renoira, no jeden z nich s názvom Golfe, Mer, Falaises Vertes (Záliv, more, zelené útesy), bol odcudzený. Maľbu v odhadovanej hodnote od 120.000 do 160.000 eur medzitým odstránili z aukčného zoznamu na webovej stránke siene Dorotheum.

MODROTLAČ ZAPÍSALI DO SVETOVÉHO ZOZNAMU UNESCO

Modrotlač a jej tradíciu zapísali do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Rozhodli o tom v stredu členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na 13. zasadaní, ktoré sa od 26. novembra koná v meste Port Louis na ostrove Maurícius.

V Moskve evakuovali 14 nákupných centier

Kvôli anonymným telefonátom o nastražení bomby evakuovali v stredu návštevníkov a personál najmenej 14 veľkých nákupných centier v Moskve. Informovala o tom v stredu rozhlasová stanica Echo Moskvy. Oficiálne správy o evakuácii zatiaľ nie sú k dispozícii. Podľa agentúry TASS na všetkých miestach zasahuje polícia so špeciálne vycvičenými psami.  Z nákupných centier bolo údajne evakuovaných približne 6000 ľudí, dodalo Echo Moskvy.

PREZIDENTSKÉ VOĽBY NA UKRAJINE BUDÚ 31. MARCA 2019

Termín ich konania potvrdil v stredu podpísaním príslušného uznesenia predseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij.

Išiel po D2 a dostal pokutu 50 eur

Auto v Číne vrazilo do ľudí na chodníku a zabilo siedmich ľudí

Sedem ľudí zahynulo a ďalší štyria utrpeli v utorok zranenia v čínskom meste Le-šan v provincii S'-čchuan po tom, ako vozidlo vyšlo na chodník a vrazilo do skupiny ľudí. Šoféra zadržali a celý prípad sa vyšetruje. Zranených previezli do nemocnice. Podľa agentúry Sinchua automobil vyšiel v ranných hodinách na chodník veľkou rýchlosťou a narazil do ľudí na autobusovej zastávke.

ZOMREL TALIANSKY REŽISÉR BERNARDO BERTOLUCCI

Vo veku 77 rokov zomrel v Ríme po dlhej chorobe svetoznámy taliansky režisér a scenárista Bernardo Bertolucci. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na televíziu RAI News 24.

VšZP má novú hovorkyňu

Všeobecná zdravotná poisťovňa má novú hovorkyňu. Stala sa ňou Martina Ostatníková. Vo funkcii tak nahradila doterajšiu hovorkyňu Viktóriu Vasilenkovú. Ostatníková vo funkcii pôsobí od 15. novembra. Je absolventkou Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti už pôsobila ako hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne, ktorá zanikla 31. decembra 2009 zlúčením s VšZP.

TRNAVSKÝ KRAJ PODAL ŽALOBU NA ZARIADENIE ČISTÝ DEŃ

Trnavský kraj podal žalobu na zariadenie Čistý deň. Dôvodom je fakt, že budovu a pozemky, ktoré Čistý deň užíval na základe zmluvy o výpožičke, zariadenie odmieta župe vrátiť.

LAJČÁK: SR BY MALA V MARRÁKEŠI VYJADRIŤ SVOJ POSTOJ K PAKTU OSN

Slovensko by sa malo zúčastniť konferencie v Marrákeši a podať tam interpretatívne vyhlásenie, v ktorom povie, ako Globálny pakt OSN o migrácii chápe. Na zahraničnom parlamentom výbore to poslancom navrhol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Nemá totiž podľa neho zmysel hovoriť o svojich výhradách na domácej pôde, ale vyjadriť názor tak, aby bol súčasťou oficiálnych záznamov z konferencie.

Pozor na poľadovicu!

Na strednom a v časti západného i východného Slovenska sa môže tvoriť poľadovica. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu 1. stupňa, ktorá potrvá do utorka 18.00 h. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu, pohyb osôb či infraštruktúru.

Z MOŽNÝCH PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTOV BY ĽUDIA VOLILI M.LAJČÁKA

Ak by sa prezidentské voľby konali v novembri, ľudia by najviac volili ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, získal by 32,3 percenta. Za ním by nasledoval vedec Robert Mistrík (11,7 percenta) a sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina (10 percent). Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke 1012 respondentov robila agentúra Focus 7. až 14. novembra.

Vek je skutočne len číslo!