Infospravy.sk Infospravy.sk

Krátke správy

Kiska odcestoval na návštevu Lotyšska

V Rige bude rokovať s lotyšským prezidentom Raimondsom Vejonisom. Sprevádza ho minister obrany Peter Gajdoš (SNS). V rámci návštevy prezident položí tiež veniec k Pamätníku slobody a navštívi múzeum okupácie. Súčasťou programu bude aj stretnutie so slovenskými vojakmi v Lotyšsku, ktorí do krajiny pricestovali v rámci posilnenia vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie na jej východnom krídle.

TRANSFORMÁCIA SAV NEBOLA PODĽA NKÚ PREMYSLENÝ PROCES

Transformácia Slovenskej akadémie vied (SAV) nebola premysleným procesom do detailu. Ak by sa spracovali projekty transformácie jednotlivých ústavov, vyhlo by sa vzniknutým nedorozumeniam. Konštatoval to v pondelok predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík po tom, ako úrad ukončil kontrolu transformácie SAV.

ŠTÁTY SA DOHODLI NA PREDPISOCH PRE NAPLNENIE KLIMATICKEJ DOHODY

Účastnícke štáty dvojtýždňovej Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v poľských Katoviciach sa dohodli v sobotu na súbore predpisov, podľa ktorých by sa mala naplniť v praxi parížska klimatická dohoda z roku 2015. Informovala o tom agentúra AP.

Pri hypermarkete našli muža bez známok života

Pri hypermarkete v Rožňave mal v sobotu ráno ležať muž bez známok života. Po 7.00 h k nemu privolali záchranárov.
Ako informovala hovorkyňa skupiny Falck Katarína Načiniaková, na mieste bola posádka rýchlej lekárskej pomoci z Rožňavy. "Išlo o človeka bez domova, u ktorého už boli prítomné jasné známky smrti. Privolaný lekár musel skonštatovať smrť," uzavrela.

Reakcia MZVaEZ na vyhostenie slovenského diplomata

Rezort diplomacie vyhlásenie slovenského diplomata v Rusku za nežiaducu osobu nebude komentovať. Pre TASR to uviedol jeho tlačový odor. Rusko ku kroku pristúpilo v reakcii na nedávne vyhostenie ruského diplomata na Slovensku pre podozrenia zo špionáže.

PREZIDENT VETOVAL OSOBITNÝ ODVOD OBCHODNÝCH REŤAZCOV

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade (NR) SR zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Poslancom navrhol, aby ho pri opätovnom prerokovaní neprijali ako celok. Hlava štátu považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod.

Poslanci sa vo štvrtok vrátia do lavíc

Poslanci Národnej rady SR sa musia vo štvrtok 13. decembra opäť vrátiť do lavíc. Plenárnu schôdzu zvolal predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Dôvodom je, že prezident Andrej Kiska vetoval dva zákony, ktoré chcú poslanci opätovne prerokovať ešte v tomto roku. Na programe schôdze sú tak zatiaľ iba dva body. Ide o vetovanú novelu zákona o Policajnom zbore SR a o zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Takýto scenár už skôr avizoval Danko, ktorý poslancov na návrat do parlamentu upozorňoval. Z prezidentského paláca mal totiž avízo, že Kiska niektoré zákony do pléna vráti. Novela zákona o Policajnom zbore prináša nový spôsob výberu policajného prezidenta. Zákon o osobitnom odvode znamená, že obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Kiska bude mať audienciu u pápeža

Prezident SR Andrej Kiska bude mať 14. decembra audienciu u pápeža Františka vo Vatikáne. Svätému otcovi pri tejto príležitosti odovzdá dar, štyri vianočné gule, ktoré vyrobili ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín. "Po jednej vianočnej guli vyrobili hendikepované deti a ich rodičia v košickom centre Liberta, deti a mladí dospelí v Detskom domove Turzovka, ľudia bez domova v bratislavskom centre Resoty Antona Srholca a žiaci základnej školy v Spišskom Hrhove, do ktorej chodia aj Rómovia," priblížila Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Audiencii bude predchádzať pracovná návšteva Talianskej republiky 13. decembra. Andrej Kiska bude rokovať s prezidentom Sergiom Mattarellom.

O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU V ÚSTAVE SA ROZHODNE V NOVOM ROKU

O ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov rozhodne parlament až na novoročnej schôdzi Národnej rady (NR) SR. Posunutie hlasovania o tomto bode programu odsúhlasilo vo štvrtok plénum parlamentu.

VLÁDA NAVRHUJE ZA DODATOČNÉHO SUDCU VŠEOBECNÉHO SÚDU EÚ M. KUČERU

Kandidátom na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ je Michal Kučera. Vláda na svojom rokovaní v stredu schválila jeho nomináciu. Kučera je v poradí už štvrtým kandidátom Slovenska na tento post v Luxemburgu. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.