Infospravy.sk Infospravy.sk

Krátke správy

Na severe Slovenska hrozí povodeň

Na severe Slovenska, v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa, hrozí povodeň. Varuje pred ňou Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. stupňa. Vzhľadom na spadnuté zrážky a nasýtenosť povodí SHMÚ v týchto okresoch zaznamenal vzostupy až výrazné vzostupy vodných hladín. Podľa predpokladaného vývoja počasia však už očakáva prevažne poklesy vodných hladín. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.

Vo veku 100 rokov zomrel Šinobu Hašimoto

Japonská televízia NHHK informovala, že Hašimoto zomrel vo štvrtok vo svojom dome v Tokiu na zápal pľúc.Vo svojich profesionálnych aktivitách Hašimoto pokračoval až do svojich 90 rokov. V ďalšej práci mu zabránili zdravotné problémy súvisiace s mozgovou porážkou. Za svoju prácu dostal niekoľko prestížnych ocenení, vrátane Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach.

Na severnom Slovensku môže intenzívne pršať

V okresoch Námestovo, Tvrdošín a Poprad môže podľa SHMÚ úhrn zrážok dosiahnuť 100 až 120 mm. "Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” uvádzajú meteorológovia, ktorí pre uvedené okresy vydali výstrahu 2. stupňa platnú do štvrtka 12.00 h. Pre okresy Čadca, Martin Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Kežmarok a Stará Ľubovňa platí výstraha prvého stupňa s rovnakou platnosťou, pričom SHMÚ tu očakáva úhrn zrážok od 40 do 90 mm. Hydrologické výstrahy 2. stupňa pred povodňou z trvalého dažďa sú vyhlásené pre okresy Tvrdošín a Liptovský Mikuláš, výstrahy 1. stupňa pre okresy Námestovo, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa, všetky s platnosťou do štvrtka 12.00 h.

Dnes si zahrá slnko s dažďom vyrovnanú partiu

Dnes bude oblačno, miestami prehánky, ojedinele búrky. Teploty sa budú pohybovať od 20 až do 25 stupňov Celzia.

Počasie v regiónoch:

Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 22 až 25 stupňov C.

Na strednom Slovensku prevažne oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Na východnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Počasie na horách: 

Vo výške 1000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota 1 a najvyššia denná 18 stupňov C.

Vo výške 1500 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota 9 a najvyššia denná 15 stupňov C.

Vo výške 2000 m prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšia ranná teplota 7 a najvyššia denná 12 stupňov C.

Heej, toto nie je tvoje miesto na sednie!

Diaľnicu pod Tatrami vrátane tunela Bôrik opäť na štyri dni zatvoria

Polícia informuje motoristickú verejnosť o opätovnej uzávere časti diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce, vrátane tunela Bôrik. Krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik informoval, že cesta bude uzavretá od pondelka od 22. hodiny do štvrtka 19. júla do 6. hodiny. "Obchádzková trasa povedie od diaľničnej križovatky Mengusovce po ceste I/18 cez mesto Svit až na križovatku Poprad - západ," uviedol hovorca. Dôvodom uzávery je realizácia nestavebnej údržby a technologických prác v tuneli. Diaľničný úsek pod Tatrami bol pritom uzavretý už aj minulý týždeň a vodiči stáli v kolónach na hlavnej ceste cez Svit aj viackrát do dňa.