Infospravy.sk Infospravy.sk

Krátke správy

AJ ŠTVRTÉ KOLO SÚBOJA O POST LÍDRA KONZERVATÍVCOV VYHRAL JOHNSON

Britský exminister zahraničných vecí Boris Johnson vo štvrtok zvíťazil aj vo štvrtom kole súboja o post nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý sa stane aj britským premiérom. Od konzervatívnych poslancov získal 157 hlasov, o 14 viac než v treťom kole. Informovala o tom televízia BBC.

ODVOLACÍ SÚD VYNIESOL ROZSUDOK DOŽIVOTIA V KAUZE ÚMRTIA 71 MIGRANTOV

Odvolací súd v juhomaďarskom Segedíne odsúdil vo štvrtok v kauze smrti 71 migrantov, nájdených v auguste 2015 pri rakúskom Parndorfe v odstavenom chladiarenskom aute, štyroch prevádzačov na doživotný trest odňatia slobody. Informovala o tom agentúra MTI.

Polícia oslobodila nadrogovanú "bojovú veveričku"

Polícia v  štáte Alabama objavila v pondelok počas protidrogovej razie v jednom z bytov nadrogovanú "bojovú veveričku". Informovala o tom v stredu agentúra AFP. Podľa polície majiteľ bytu choval veveričku v klietke. Keďže chcel dosiahnuť, aby bola "agresívna", dopoval ju metamfetamínom, informoval úrad šerifa okresu Limestone. Polícia v byte zhabala aj drogy a muníciu.

Hasiči odčerpávajú po búrke vodu zo suterénov

Hasiči v Prešove momentálne zasahujú po intenzívnej búrke vo viacerých lokalitách v meste. Ako pre TASR uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, odčerpávajú vodu zo suterénov rodinných a bytových domov. "Ide o ulice Za kalváriou, Záhradnú, Odborársku a Levočskú. V teréne je zatiaľ desať hasičov s tromi kusmi techniky,“ priblížil operačný dôstojník.

Cestný pirát pri Bytči prekročil rýchlosť o 84 kilometrov za hodinu

Hliadka polície zastavila na ceste 1/10 v Kolároviciach v okrese Bytča v smere na Makov 38-ročného vodiča z Ružomberka, ktorý prekročil rýchlosť o 84 kilometrov za hodinu. Polícia o tom v utorok informovala na sociálnej sieti. „Vodičovi bola uložená bloková pokuta vo výške 800 eur,“ dodali policajti.

Sagan vyhral 3. etapu okolo Švajčiarska a oblečie si žltý dres

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa stal víťazom pondelkovej 3. etapy pretekov Okolo Švajčiarska, ktoré preňho slúžia ako generálka na Tour de France. Sagan nemal súpera v šprinte do krátkeho kopca, po triumfe v 162 km dlhej etape z Flamattu do Murtenu sa oblečie do žltého dresu pre lídra celkovej klasifikácie.

Na hraniciach Číny a Severnej Kórey došlo k výbuchu

Na hraniciach Číny a Severnej Kórey pravdepodobne došlo k výbuchu neznámeho pôvodu, ktorý spôsobil slabé zemetrasenie. Informovala o tom agentúra AFP. Vlani Severná Kórea nevykonala žiadne raketové ani jadrové testy, zatiaľ čo severokórejský vodca Kim Čong-un uskutočnil historické summity s lídrami Spojených štátov a Južnej Kórey.

ZUZANA ČAPUTOVÁ ZLOŽILA SĽUB, UJÍMA SA FUNKCIE PREZIDENTKY SR

Zuzana Čaputová zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenskej prezidentky. Urobila tak na sobotňajšej slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

HONGKONG ODLOŽIL SCHVAĽOVANIE NAVRHOVANÉHO ZÁKONA O EXTRADÍCII

Hongkonská vláda odložila schvaľovanie navrhovaného zákona o extradícii, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Vyhlásila to v sobotu na tlačovej konferencii šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová, ktorú citovala agentúra AFP.

Horúčavy budú pokračovať aj v sobotu, výstrahy platia takmer pre celú SR

Horúčavy budú na Slovensku pokračovať aj v sobotu. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy takmer pre celé územie SR. Meteorológovia očakávajú najvyššie teploty vzduchu na juhozápade a juhovýchode krajiny, kde by mohli dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," uvádza SHMÚ. Pre Bratislavský, Trnavský, Nitriansky kraj a časti Banskobystrického a Košického kraja platí od 14.00 do 18.00 h výstraha 2. stupňa. Pre zvyšok územia SR s výnimkou okresov Námestovo, Tvrdošín a Poprad platí výstraha 1. stupňa. Teploty tu môžu dosiahnuť 33 stupňov C.