Infospravy.sk Infospravy.sk

Predstavitelia EP sa s britskými poslancami rozlúčili s pozdravom "dovidenia"
zdroj: TASR

Predstavitelia EP sa s britskými poslancami rozlúčili s pozdravom "dovidenia"

Predstavitelia Európskeho parlamentu (EP) sa v stredu lúčili s britskými europoslancami s pozdravom "dovidenia", a nie "zbohom".

Predseda EP David Sassoli poďakoval britským kolegom za ich doterajšiu prácu v európskych inštitúciách a za ich cenný príspevok k budovaniu EÚ.

"Päťdesiat rokov integrácie sa nemôže len tak ľahko rozplynúť," uviedol s odkazom na 47-ročné členstvo Británie v EÚ. "Všetci budeme musieť tvrdo pracovať na vybudovaní nových vzťahov, vždy so zameraním na záujmy a ochranu práv občanov".

Uviedol to po tom, ako europarlament veľkou väčšinou hlasou schválil dohodu o brexite, ktorá k 31. januáru o polnoci umožní riadený odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

"Opúšťate Európsku úniu, ale budete aj naďalej európskym národom. Vážení britskí priatelia, v talianskom jazyku 'addio' (zbohom) je priveľmi definitívne slovo, a preto spolu so všetkými svojimi kolegami hovorím iba 'arrivederci' (dovidenia)," zdôraznil šéf EP, ktorý pochádza z Talianska.

Svoj záverečný prejav uzavrel slovami bývalej britskej proeurópsky orientovanej britskej političky Jo Coxovej, ktorá bola zavraždená počas kampane pred referendom o brexite: "Máme oveľa viac vecí, ktoré nás spájajú, ako veci, ktoré nás rozdeľujú".

Počas rozpravy, ktorá predchádzala stredajšiemu hlasovaniu o brexitovej dohode, viacero britských poslancov hovorilo o možnom budúcom návrate Británie do európskeho spoločenstva.

Nádej na budúci návrat Spojeného kráľovstva do EÚ vyjadril v priebehu rozpravy aj koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt. "(Toto) nie je 'zbohom', je to skôr 'dovidenia'," zdôraznil. Brexit treba podľa neho považovať skôr za zlyhanie samotnej EÚ, ktorá by sa mala z tejto skúsenosti poučiť a pristúpiť k hlbokej reforme svojho fungovania.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac