Infospravy.sk Infospravy.sk

Palestínčania pohrozili, že pre Trumpov plán odstúpia od mierových dohôd
zdroj: TASR

Palestínčania pohrozili, že pre Trumpov plán odstúpia od mierových dohôd

Palestínski lídri v nedeľu pohrozili, že po očakávanom zverejnení amerického blízkovýchodného plánu odstúpia od kľúčových ustanovení mierových dohôd s Izraelom. Informovala o tom agentúra AFP.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok avizoval, že v najbližších dňoch zverejní dlhoočakávaný mierový plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Podľa vlastných slov ho zverejní krátko pred utorkovou schôdzkou s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome.

Palestínčania americký plán vopred odmietli a obvinili Biely dom z nespravodlivého nadŕžania Izraelu po tom, ako Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.

Hlavný palestínsky vyjednávač Saíb Iríkat v nedeľu povedal agentúre AFP, že ak Trump zverejní svoj plán, Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) si vyhradzuje právo "odstúpiť od dočasnej dohody", ktorá je súčasťou mierových dohôd s Izraelom podpísaných v rokoch 1993-1995.

Hrozba sa týka dočasnej izraelsko-palestínskej dohody, známej pod označením Oslo II, ktorá stanovila rozsah palestínskej autonómie v Predjordánsku a pásme Gazy.

Podľa Iríkata by sa v prípade realizácie Trumpovho plánu premenila "dočasná okupácia" palestínskych území na trvajú okupáciu.

V podobnom zmysle sa v nedeľu vyjadrilo aj palestínske ministerstvo zahraničných vecí. Plán amerického prezidenta je podľa neho "komplotom storočia", ktorého cieľom je zlikvidovať palestínsku otázku. Zdôraznilo, že Trumpov plán nepodporí ani jediný Palestínčan.

Vodca radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Ismáíl Haníja v nedeľu varoval, že plán Donalda Trumpa môže viesť k obnoveniu násilia na palestínskych územiach. Trumpov mierový plán je podľa neho odsúdený na neúspech. Haníja súčasne vyzval všetky palestínske frakcie, aby zaujali k americkému plánu spoločný odmietavý postoj.

Prezident Trump naopak dúfa, že Palestínčania napokon na jeho plán pristúpia, pretože obsahuje mnoho pozitívnych stimulov. Netají sa pritom tým, že by rád dosiahol uzavretie konečnej mierovej dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi. Čo konkrétne Trumpova iniciatíva obsahuje, zatiaľ nie je známe.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac