Infospravy.sk Infospravy.sk

Zamestnancov konzulátu USA evakuujú z Wu-chanu v utorok charterovým letom
zdroj: TASR/AP

Zamestnancov konzulátu USA evakuujú z Wu-chanu v utorok charterovým letom

Spojené štáty evakuujú v utorok charterovým letom amerických zamestnancov svojho konzulátu v stredočínskom meste Wu-chan, z ktorého sa šíri nový koronavírus. Okrem pracovníkov konzulátu z mesta evakuujú aj ďalších občanov USA. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického veľvyslanectva v Pekingu o tom v nedeľu informovala agentúra AP.

Kapacita letu smerujúceho z Wu-chanu priamo do San Francisca je podľa ambasády obmedzená. Ak nebude v lietadle dostatok miesta pre všetkých Američanov, prednosť dostanú osoby, pre ktoré predstavuje nový koronavírus "väčšie riziko". Vírusom sa v Číne dosiaľ nakazilo vyše 2000 ľudí, pričom 56 mu podľahlo. Väčšina z obetí pochádza práve z Wu-chanu, píše agentúra AP.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní. Infikované osoby sú počas inkubačnej doby šíriteľmi vírusu, aj keď ešte nevykazujú žiadne príznaky ochorenia. Vírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan, ktoré Čína medzičasom rovnako ako viacero ďalších oblastí prakticky izolovala od okolitého sveta.

Prípady ochorení hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii i v USA. Tri prípady nákazy — prvé v Európe — potvrdili v piatok aj vo Francúzsku. V sobotu prvého pacienta potvrdili aj v Kanade.

Starosta Wu-chanu Čou Sien-wang v nedeľu novinárom povedal, že v meste očakáva pribudnutie ďalších približne 1000 nakazených. Dodal však, že mesto zintenzívni výstavbu nemocníc špecializovaných na liečbu nákazy spôsobenej novým koronavírusom.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac