Infospravy.sk Infospravy.sk

Toto je pravá príčina chrápania! Aby ste mu predišli, musíte schudnúť z jazyka
zdroj: pixabay.com

Toto je pravá príčina chrápania! Aby ste mu predišli, musíte schudnúť z jazyka

Chrápanie sa vyskytuje približne v piatich až desiatich percentách dospelej populácie, častejšie u mužov ako u žien. Najviac ním trpia ľudia, ktorí sú obézni. Nie vždy chrápanie predstavuje život ohrozujúci stav, no netreba to podceňovať.

Ako teda súvisí obezita s chrápaním? Veľmi! Nakoľko obéznym ľuďom sa tuk ukladá rovnomerne na celé telo, čiže aj v oblasti krku. Krk teda hrubne a vo vnútri sa stláča. Rovnako sa tuk viaže aj na jazyk. 

Dokazujú to aj odborníci. Podľa publikácie sa toto spojenie zistilo u pacientov s miernou až ťažkou obštrukčnou spánkovou apnoe - ktorá vedie k chrápaniu - a indexom telesnej hmotnosti (BMI). Profesor Richard Schwab, jeden z vedcov, povedal pre The Sun: „Väčšina expertov sa nezameriavala na tuk na jazyku. Teraz vieme, že je to hlavný faktor.“

pixabay.com

67 pacientov podstúpilo test. Za 6 mesiacov schudli 10% svojej váhy. Ich jazyk sa zmenšil a zmenšili sa aj svaly na oboch stranách dýchacích ciest. Obidva zmiernili príznaky chrápania. Pacienti sami na sebe zistili, že sa ich spánok zlepšil takmer o tretinu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac