Infospravy.sk Infospravy.sk

Palestínčania dostanú od Izraela stovky miliónov dolárov
zdroj: TASR/AP

Palestínčania dostanú od Izraela stovky miliónov dolárov

Palestínska samospráva súhlasila, že prijme od Izraela stovky miliónov dolárov z výnosov z daní, ktoré pre Palestínčanov vyberajú izraelské úrady. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Vláda palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorá dlhodobo zápasí s nedostatkom financií, odmietala uvedené peniaze akceptovať niekoľko mesiacov. Protestovala tak voči tomu, že Izrael vo februári zmrazil transfer prostriedkov, ktoré Palestínska samospráva vypláca palestínskym väzňom v Izraeli.

Agentúra AP v piatok s odvolaním sa na viacerých palestínskych predstaviteľov informovala, že samospráva napokon prijme od Izraela časť z daňových výnosov.

Obe strany dosiahli dohodu o prevode uvedených prostriedkov, uviedol Abbásov poradca Husajn aš-Šajch, ktorý má na starosti kontakty so židovským štátom. Bližšie podrobnosti neuviedol. Izrael sa k týmto tvrdeniam bezprostredne nevyjadril.

Uvedená dohoda podľa nemenovaných palestínskych činiteľov nezahŕňa sumu, ktorú Abbásova samospráva dáva do takzvaného fondu mučeníkov a vypláca z neho podporu palestínskym väzňom v izraelských väzniciach a rodinám Palestínčanov zabitých izraelskými silami. Podporu pritom dostávajú aj príbuzní zabitých militantov. Ekvivalent sumy, ktorá ide na tento účel, zostane naďalej zmrazený a Izrael ju samospráve nevyplatí.

V súlade s uzavretými dohodami židovský štát vyberá dane a clá aj v mene Palestínčanov a potom im presúva príslušnú finančnú sumu, ktorá predstavuje veľkú časť rozpočtu Palestínskej samosprávy. Zmrazenie finančných transferov, ku ktorému dochádza opakovane, spôsobuje vážne problémy pri vyplácaní miezd palestínskych štátnych zamestnancov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac