Infospravy.sk Infospravy.sk

Palestínčania dostanú od Izraela stovky miliónov dolárov
zdroj: TASR/AP

Palestínčania dostanú od Izraela stovky miliónov dolárov

Palestínska samospráva súhlasila, že prijme od Izraela stovky miliónov dolárov z výnosov z daní, ktoré pre Palestínčanov vyberajú izraelské úrady. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Vláda palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorá dlhodobo zápasí s nedostatkom financií, odmietala uvedené peniaze akceptovať niekoľko mesiacov. Protestovala tak voči tomu, že Izrael vo februári zmrazil transfer prostriedkov, ktoré Palestínska samospráva vypláca palestínskym väzňom v Izraeli.

Agentúra AP v piatok s odvolaním sa na viacerých palestínskych predstaviteľov informovala, že samospráva napokon prijme od Izraela časť z daňových výnosov.

Obe strany dosiahli dohodu o prevode uvedených prostriedkov, uviedol Abbásov poradca Husajn aš-Šajch, ktorý má na starosti kontakty so židovským štátom. Bližšie podrobnosti neuviedol. Izrael sa k týmto tvrdeniam bezprostredne nevyjadril.

Uvedená dohoda podľa nemenovaných palestínskych činiteľov nezahŕňa sumu, ktorú Abbásova samospráva dáva do takzvaného fondu mučeníkov a vypláca z neho podporu palestínskym väzňom v izraelských väzniciach a rodinám Palestínčanov zabitých izraelskými silami. Podporu pritom dostávajú aj príbuzní zabitých militantov. Ekvivalent sumy, ktorá ide na tento účel, zostane naďalej zmrazený a Izrael ju samospráve nevyplatí.

V súlade s uzavretými dohodami židovský štát vyberá dane a clá aj v mene Palestínčanov a potom im presúva príslušnú finančnú sumu, ktorá predstavuje veľkú časť rozpočtu Palestínskej samosprávy. Zmrazenie finančných transferov, ku ktorému dochádza opakovane, spôsobuje vážne problémy pri vyplácaní miezd palestínskych štátnych zamestnancov.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame