Infospravy.sk Infospravy.sk

Nitra plánuje zakladať biodiverzitné lúky
zdroj: TASR

Nitra plánuje zakladať biodiverzitné lúky

V Nitre by sa už čoskoro mali viaceré trávniky zmeniť na biodiverzitné lúky. V rámci projektu chce radnica na tento účel vybrať desať až 15 lokalít tak, aby boli zastúpené v každej mestskej časti.

Na určených trávnikoch sa následne vysejú lúčne porasty, ktoré nebudú kosené tak intenzívne ako ostatné trávnaté plochy. „Vďaka tomu na nich nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu, ktoré v nízko kosených trávnikoch neprežijú. Môžu sa tak stať domovom aj drobného vtáctva a dnes už vymierajúcich opeľovačov,“ vysvetlila mestská poslankyňa Jarmila Králová.

Podľa jej slov budú lúčne porasty vďaka citlivejšej kosbe lepšie zvládať vysoké teploty. „Biodiverzitné lúky nestrácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu a pomôžu tak pri ochladzovaní okolitého prostredia,“ uviedla Králová. Vhodné lokality na výsadbu lúčnych porastov bude vyberať skupina odborníkov, ktorá zároveň určí stratégiu vzniku lúk v Nitre.

Pri výbere vhodných plôch bude radnica zohľadňovať viaceré kritériá. Bude brať do úvahy napríklad to, aby neboli v konflikte s bežným užívaním trávnikov, nesťažovali prístupnosť iných lokalít a podobne. „Určite nie je v záujme veci, aby nevhodný výber negatívne ovplyvnil verejnú mienku. Skôr naopak, projekt sa bude uchádzať o podporu verejnosti otvorenou komunikáciou. Vzhľadom na meniacu sa klímu, musí samospráva reagovať a prinášať riešenia,“ povedal Štefan Lančarič z útvaru hlavného architekta.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac