Infospravy.sk Infospravy.sk

Ľudia vyzbierali 3 milióny dolárov, aby kúpili kúsok prírody, ktorý nechceli, aby iní zničili
zdroj: wikimedia.org

Ľudia vyzbierali 3 milióny dolárov, aby kúpili kúsok prírody, ktorý nechceli, aby iní zničili

Keď sa chce, dá sa všetko! To si povedali ľudia, ktorí spojili svoje sily a spoločne s nadáciou BC Parks Foundation kúpili za 3 milióny dolárov časť nedotknutej prírody Princess Louisa Inlet neďaleko Vancouveru. Táto oblasť sa nazýva aj Yosemitský sever a považuje sa za najkrajší príklad južného fjordu v Severnej Amerike.

Začiatkom tohto roka bola časť tohto územia na predaj. Nadácia sa teda okamžite pustila do práce a začala zbierať peniaze na jeho kúpu. Išlo o územie, do ktorého spadalo cca 4,5 kilometra pobrežia a cca 800 hektárov nedotknutej zeme pozdĺž neho. Nadácia najprv podpísala s predajcom zmluvu a až následne začala zbierať peniaze. Nemohli si nechať ujsť možnosť kúpiť kúsok nedotknutej prírody. Hneď, ako bude pozemok prepísaný na nadáciu, stane sa táto oblasť chránená a nikto nebude môcť do nej nijakým spôsobom zasahovať.

Zakladateľ Andrew Day ostal z ochoty ľudí absolútne unesený a na oficiálnej stránke venoval všetkým veľmi pekné slová, kde vysvetlil, aká vec sa im podarila: „Máme pred sebou ešte veľa povinností a krokov, ktoré musíme vykonať, ale je niečo neskutočné, čo sme dosiahli a koľko peňažných prostriedkov sa vyzbieralo. Vieme, že ľudia chcú, aby príroda zostala nedotknuteľná. Práve parky a lesy sú našimi chrámami. Vôbec sme nečakali takú veľkú podporu a že sa za taký krátky čas spojí toľko báječných ľudí."

Z dlhodobejšieho hľadiska sa chce nadácia zamerať na kúpu ďalších pozemkov a postupne tak vytvoriť národný park o rozlohe 9 000 hektárov. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac