Infospravy.sk Infospravy.sk

Chcete vedieť, či zomriete do 10 rokov? Povie vám to jeden jediný krvný test
zdroj: pixabay.com

Chcete vedieť, či zomriete do 10 rokov? Povie vám to jeden jediný krvný test

Sú ľudia, ktorí by radi vedeli, čo sa stane, čo sa bude diať, no sú aj takí, ktorí to nechávajú na osud. Ktorá životná cesta je tá správna, to necháme na vás.

Pre tých, ktorí chcú ale poznať svoju životnú budúcnosť, majú vedci z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre biológiu starnutia zrejme dobrú správu. Vyvinuli totiž krvný test, ktorý odhalí, či zomriete v najbližších 10 rokoch. 

Test spočíva v biomarkeroch v krvi spojených s rôznymi faktormi, ktoré, ako sa zdá, ovplyvňujú riziko smrti. Biomarker je látka, ktorá reprodukovateľne odráža biologické, v medicíne najmä chorobné stavy či náchylnosť k ním. Vedúci štúdie Joris Deelen vysvetlil: „Predpovedať úmrtie v horizonte piatich či desiatich rokov prostredníctvom biomarkerov a pohlavia je lepšie ako formou bežných rizikových faktorov."

pixabay.com

Vedci v inštitúte testovali 44 168 ľudí vo veku od 18 až 109. Určite vás zaujíma, aká bola úspešnosť testovania a koľko ľudí skutočne zomrelo? Počas testovania zomrelo dokopy 5 512 respondentov. Čiže je to 12,48%.

Analýzou krvi týchto respondentov sa zistila prítomnosť 14 biomarkerov, ktoré pravdepodobne ovplyvnili smrť, a to napr. imunita, cirkulujúci tuk, či zápal. 

Samozrejme, že vedci z inštitútu upozorňujú, že takýto test ešte nemôžu odporučiť bežným ľuďom. Samotný test musí prejsť ešte celým radom úprav a testovaní, aby bol úplne pripravený. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac