Infospravy.sk Infospravy.sk

Koľko litrov benzínu si môžete v európskych krajinách kúpiť  za jednu výplatu? Ako obstálo Slovensko?
zdroj: pixabay.com

Koľko litrov benzínu si môžete v európskych krajinách kúpiť za jednu výplatu? Ako obstálo Slovensko?

Cena paliva záleží od viacerých rozličných faktorov, napríklad od ceny ropy na medzinárodnom trhu, daní alebo marží stanovených vlastníkmi čerpacích staníc. Cena 1 litra paliva sa môže zmeniť zo dňa na deň, v niektorých krajinách aj z hodiny na hodinu.

S ohľadom na nestabilitu trhu s palivom sa tím analytikov rozhodol analyzovať koľko litrov paliva (Benzín natural 95 oktánový) si môžete kúpiť za priemernú výplatu na Slovensku a v ostatných európskych krajinách. Za týmto účelom sme zistili priemerné ceny paliva v prvej polovici roku 2019 a porovnali ich s najnovšími údajmi o priemerných mzdách vo vybraných krajinách. Ako ukazuje naša štúdia, bohatý prísun prírodných zdrojov neznamená, že palivo bude pre priemerného spotrebiteľa dostupné.

Hľadanie lacnejšieho paliva

V našich končinách nájdeme najlacnejšie palivo v Rusku – v priemere tam jeden liter paliva stojí 0,63€ (prerátané z rubľov). Naopak, najdrahšie natankujete nádrž v Nórsku, kde je priemerná cena za liter paliva 1,70€.

(Kliknite na šípky, aby ste videli dáta z ostatných 41 krajín)

Najlepší pomer ceny paliva a priemernej výplaty v našej časti sveta je vo Švajčiarsku a Luxembursku, v krajinách, ktoré ropu neťažia.

Slovensko (30. miesto) je krajinou, kde si môžete za priemernú mzdu kúpiť 586 litrov paliva. Umiestnili sme sa nižšie ako všetky susedné krajiny okrem Ukrajiny (iba 258 litrov). Tesne nad nami je Maďarsko, kde si za priemernú mzdu môže človek kúpiť 618 litrov paliva a pod nami Rumunsko s 559 litrami.

Na najnižších priečkach sa umiestnili krajiny ako Moldavsko, Ukrajina a Albánsko. V týchto krajinách je nemožné kúpiť si viac ako 300 litrov paliva za jednu výplatu, čo je iba jedna desatina čiastky, ktorú si je možné zakúpiť v európskych krajinách, ktoré sa umiestnili na vrchole.

Palivoví lídri vo svete

Pri hľadaní najväčšieho ukazovateľa, čo sa týka nákupu paliva, sme analyzovali ceny a výplaty vo viac ako 100 krajinách na 6 kontinentoch. Prvé miesto patrí Venezuele, kde 1 liter paliva stojí 0,000000002€. S priemernou výplatou, ktorá je okolo 26€, si môžete kúpiť viac ako 14 miliárd litrov.

(Ak chcete zobraziť základné informácie, prejdite myšou na krajinu)

Krajiny Perzského zálivu sa umiestnili najvyššie. V Katare, Kuvajte a Spojených arabských emirátoch je cena za 1 liter paliva okolo 0,4€ – 0,6€ a s priemernou mzdou si môžete kúpiť od 4900 do 6500 litrov.

Vysoká pozícia krajín ako USA a Kanada môže byť vysvetlená nie iba veľkými výplatami, ale aj množstvom ropy. Naopak, Švajčiarsko a Luxembursko sú krajiny iba s vysokou priemernou mzdou.

Najmenšie množstvo paliva
si môžete kúpiť na Madagaskare (42 litrov), v Tadžikistane (131 litrov) a v Zambii (137 litrov).

Nigéria
je taktiež zaujímavým príkladom. Aj keď je táto krajina bohatá na ropu, vyváža ju do celého sveta a cena paliva je jedna z najnižších vo svete (0,36€ za liter), nízka priemerná mzda (179€) nestačí na kúpu veľkého množstva paliva (iba 501 litrov).

zdroj: picodi.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac