Infospravy.sk Infospravy.sk

V rokovaniach o Sýrii sa dosiahol značný pokrok, oznámil Damask
zdroj: Geir Pedersen (foto: TASR)

V rokovaniach o Sýrii sa dosiahol značný pokrok, oznámil Damask

Damask v stredu po prvý raz oznámil "veľký pokrok" smerom k vytvoreniu výboru na vypracovanie konceptu povojnovej sýrskej ústavy. Ako informovala agentúra AFP, oznámenie prišlo v čase návštevy splnomocnenca OSN pre Sýriu Geira Pedersena.

"Urobil sa obrovský pokrok smerom k dosiahnutiu dohody o zriadení výboru, povereného vyjednávaním o (novej) ústave," uviedlo sýrske ministerstvo zahraničných vecí po stretnutí Pedersena so šéfom rezortu Walídom Mualimom.

Pedersen po stretnutí s Mualimom v sýrskom hlavnom meste pred novinármi uviedol, že v rokovaniach o Sýrii sa dosiahol "slušný pokrok" s tým, že k dohode o zriadení ústavného výboru sú "veľmi blízko". Podrobnosti o zložení výboru či informáciu o dosiahnutí prelomu však neposkytol. Vypracovanie novej ústavy je kľúčovým aspektom politického procesu v Sýrii, ktorý má viesť napokon až k vypísaniu nových volieb.

Skúsený nórsky diplomat Pedersen, ktorý je od januára v poradí už štvrtým splnomocnencom OSN pre Sýriu, pricestoval do Damasku v utorok v nádeji, že bude pokračovať v úsilí ukončiť v krajine osem rokov trvajúcu občiansku vojnu.

Jeho predchodca Staffan de Mistura z postu odstúpil po štvorročnom funkčnom období, ktoré skončilo neúspešným nátlakom na vytvorenie zmieneného ústavného výboru.

Výbor má byť zložený zo 150 členov, z ktorých 50 vyberie režim, rovnaký počet opozícia a ďalších 50 určí splnomocnenec OSN.

Dohoda na zriadení výboru padla v januári 2018 na schôdzke v Rusku. Zatiaľ čo sýrska opozícia presadzuje úplne novú ústavu, sýrska vláda trvá na tom, že bude diskutovať len o úprave existujúcej.

Provládne noviny al-Watan v utorok informovali, že výbor by mohol začať pracovať už od septembra v prípade, ak Damask prijme Pedersenov zoznam vybraných členov. Agentúra AP si všíma, že už existuje dohoda na zoznamoch, ktoré predstavili vláda a opozícia.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac