Infospravy.sk Infospravy.sk

Slovenskí a rakúski vedci budujú špecializované pracovisko
zdroj: TASR

Slovenskí a rakúski vedci budujú špecializované pracovisko

Výnimočné pracovisko, jedinečné na Slovensku. Tak sa dá charakterizovať vybudovanie pracoviska v rámci centra pre výskumné a výučbové aktivity v štruktúrnej biológii pre biomedicínu a biotechnológie – StruBioMol. Ide o spoločný projekt Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (ÚMB SAV) a Max Perutz Laboratories, University of Vienna. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Slovensko tak bude mať prvé pracovisko s prístrojmi na charakterizáciu vlastností proteínov, ich automatizovanú prípravu a dokumentáciu proteínových kryštálov pre röntgenovú štruktúrnu analýzu. "Projekt je zameraný na zriadenie spoločného vzdelávacieho a vedecko-výskumného centra štruktúrnej biológie pre doktorandov, vedeckých pracovníkov a záujemcov z praxe a na vybudovanie širokej vedecko-odbornej základne schopnej priniesť významný pokrok do výskumu aplikácií v biomedicíne a biotechnológiách,“ vysvetľuje riaditeľka ÚMB SAV Eva Kutejová.

Pri budovaní centra sa využijú skúsenosti oboch partnerov, ako aj dobre etablovaná medzinárodná spolupráca. Obe vedné disciplíny – biomedicína aj biotechnológia sú moderné vedecké oblasti a ich ďalší rozvoj prispieva k zlepšeniu zdravia obyvateľstva aj životného prostredia. "Štrukturálna biológia je moderným nástrojom pre identifikáciu príčin a dôsledkov závažných ochorení. Ponúka tiež návrh možných potenciálnych liečiv. V rakúsko-slovenskom prihraničnom regióne nemáme takýto priestor, základňu pre vzdelávanie špecialistov, ktorí sú schopní aplikovať svoje vedomosti v tejto oblasti výskumu v praxi. A práve na to má slúžiť toto výnimočné centrum, ktoré bude dostupné vedcom - špecialistom, študentom aj externým vedcom,“ dodáva riaditeľka ÚMB SAV.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac