Infospravy.sk Infospravy.sk

Hongkong: Čína podporuje odloženie zákona o extradícii; protesty budú pokračovať
zdroj: TASR/AP

Hongkong: Čína podporuje odloženie zákona o extradícii; protesty budú pokračovať

Čína vyjadrila podporu kroku hongkonskej vlády, ktorá v sobotu na neurčito odložila schvaľovanie kontroverzného návrhu zákona o extradícii. Ten by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Rozhodnutie Hongkongu, ktoré na tlačovej konferencii prezentovala šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová, "podporujeme, rešpektujeme a rozumieme mu", povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang. Dodal, že Hongkong dal týmto rozhodnutím najavo zvýšenú snahu vypočuť si názory členov komunity a úsilie čo najskôr obnoviť pokoj.

Napriek tomu, že Hongkong schvaľovanie sporného zákona nateraz na neurčito odložil, organizátor protestov Občiansky front pre ľudské práva (CHRF) oznámil, že protesty budú pokračovať i v nedeľu.

Členovia CHRF podľa agentúry AP žiadajú, aby bol zákon úplne stiahnutý. Lamovú vyzvali, aby odstúpila zo svojej funkcie a ospravedlnila sa za stredajší násilný zákrok polície voči demonštrantom, pri ktorom sa zranilo približne 80 ľudí.

Lamová predtým akciu polície, ktorá na demonštrantov nasadila slzotvorný plyn, označila za nevyhnutnú a dodala, že je proti ďalším násilnostiam. Ako uvádza AFP, Lamová sa vzdať funkcie neplánuje.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame