Infospravy.sk Infospravy.sk

Na Srí Lanke prezident zakázal dovoz motorových píl. Chce, aby sa ich krajina opäť zazelenala
zdroj: wikipedia.org

Na Srí Lanke prezident zakázal dovoz motorových píl. Chce, aby sa ich krajina opäť zazelenala

Viete, čo je to deforestácia? Ide o systematické vyrubovanie lesných porastov ľuďmi s cieľom znížiť lesné plochy na danom území. Môže byť chápané ako lokálne; väčšinou však ide o strategické rozhodnutie v rámci vyšších územných celkov. Odlesňovanie môže, aj nemusí byť spôsobené človekom. Avšak od tohto globálneho problému ľudí nemôžeme vytesnať.

Na takej Srí Lanke je odlesňovanie dlhodobým problémom. Ešte pred skončením svojho funkčného obdobia, chce prezident tejto ázijskej krajiny Maithripala Sirisena, tento problém vyriešiť. Resp. aspoň ho zmierniť. Ešte v dvadsiatych rokoch minulého storočia bola Srí Lanka zalesnená v 49%, v roku 2005 to bolo už len 26%. A tento "trend" pokračuje.

Úrad prezidenta Srílanskej demokratickej socialistickej republiky preto oznámil, že zakáže dovoz motorových píl do krajiny. V horizonte piatich rokov chce ukončiť prevádzku všetkých lesníckych píl. „Príslušným úradníkom som zadal inštrukcie, aby zakázali dovoz motorových píl a čepelí od budúceho týždňa,“ uviedol vo vyhlásení prezident Srí Lanky. 

wikimedia.rog

Ak sa niekomu zdá toto rozhodnutie veľmi drastické, tak vedzte, že prezident chcel problém výrubu riešiť najprv inou cestou. Pred pár mesiacmi nariadil povinnú registráciu všetkých motorových píl, pričom po troch týždňoch ich bolo viac ako 80-tisíc. Uvedomil si, že tento krok nič nevyrieši a len si uvedomil, že odlesňovanie bude pokračovať. 

Prezidentovi záleží na zeleni v krajine aj z toho dôvodu, že je zodpovedný aj za ministerstvo životného prostredia. Sám si uvedomuje, že to bude mať pre lesnícke firmy fatálny dopad, preto budú mať prevádzkovatelia k dispozícii 5 rokov, aby opustili svoje píly, a aby si ich zamestnanci našli novú prácu. 

wikimedia.org

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame