Infospravy.sk Infospravy.sk

Skutočný príbeh slonice Tyke trhá srdce. Ušla počas predstavenia do ulíc, kde ju zabili stovkou striel
zdroj: video

Skutočný príbeh slonice Tyke trhá srdce. Ušla počas predstavenia do ulíc, kde ju zabili stovkou striel

Písal sa rok 1973, kedy z divočiny v Mozambiku vzali do "ľudského väzenia" malé slonie mláďa. Okamžite sloníča odviezli do USA, kde sa dostalo do cirkusu. V cirkuse dostala meno Tyke. Bol bitá, zneužívaná a nútená vystupovať a zabávať ľudí.

Jej frustrácia sa ale každým jedným dňom zvyšovala a zvyšovala. Často útočila na svojich cvičiteľov, odmietala plniť príkazy a utekala. 20. septembra v roku 1994 sa počas predstavenia v Honolulu vzbúrila opäť, no v oveľa väčšej miere. 

Najprv zaútočila na cvičiteľov. Jedného usmrtila a pomedzi ľudí sa jej podarilo vybehnúť na ulicu. Tam sa snažila ujsť čo najďalej a najrýchlejšie ako mohla. Ničila autá a všetko, čo jej prišlo do cesty, len aby ju nikto nechytil. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyke_(elephant)#/media/File:Tyke,_Elephant_Outlaw.jpg
wikipedia.org

Na jej odchyt bola privolaná špeciálna policajná jednotka SWAT, ktorá za bieleho dňa spustila na úbohú slonicu streľbu. Svojím chobotom sa snažila ubrániť guľkám, no masaker neprestával. Do tela dostala takmer stovku striel. Pomaly padala k zemi a zomierala. 

Všetkému sa prizerali stovky ľudí, ktorí nemohli slonici Tyke nijako pomôcť. Každý rozumel, že jej správanie bolo len vyústením jej pocitov a emócií z toho, čo prežila. 

Tento príbeh vzbudil v Spojených štátoch vlnu nevôle. V 20 z nich dokonca zakázali cirkusy. Tyke sa stala symbolom utrpenia zvierat v neľudských cirkusoch a symbolom za práva zvierat. Na jej majiteľa bolo podaných viacero žalôb. Následná pitva krotiteľa, ktorého pri predstavení zabila, preukázala, že mal v čase smrti v krvi alkohol a kokaín. Ďalšie vyšetrovanie tiež preukázalo, že v minulosti bolo proti nemu vznesené obvinenie na týranie zvierat.

Celý príbeh Tyke zdokumentovali, aby ľuďom stále pripomínal, čoho sú schopní. Dokument Tyke Elephant Outlaw sa teda na Netflixe oplatí pozrieť, aj keď vám to bude trať srdce. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac