Infospravy.sk Infospravy.sk

Nie je isté, či sa požiar parížskej Notre-Dame podarí zastaviť
zdroj: TASR/AP

Nie je isté, či sa požiar parížskej Notre-Dame podarí zastaviť

Parížski hasiči zatiaľ nedokážu s istotou určiť, či sa im podarí zastaviť šírenie požiaru, ktorý zničil v pondelok strechu tamojšej katedrály Notre-Dame. Pred novinármi na mieste udalosti to povedal neskoro večer jeden z vysokopostavených predstaviteľov hasičského zboru, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Nie je isté, či budeme schopní zastaviť šírenie (ohňa) smerom k severnej zvonovej veži. Ak sa tá zrúti, viete si predstaviť rozsah škôd," povedal hasičský náčelník Jean-Claude Gallet. Dodal, že proti plameňom zasahuje približne 400 hasičov.

Námestník francúzskeho ministra vnútra Laurent Nuňez takisto na mieste udalosti vyhlásil, že "nie je isté", či sa túto svetoznámu gotickú pamiatku podarí zachrániť.

Požiar už zničil strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí katedrály a rozšíril sa tiež do vnútrajška hlavnej lode, ako aj na jednu z jej dvoch hlavných veží nad priečelím. Hasiči bojovali proti plameňom zvnútra aj zvonka, podľa hovorcu chrámu však bude zrejme zničené celé drevené zariadenie interiéru.

Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, vyhlásil, že napriek snahám o záchranu vnútorného vybavenia došlo ku "kolosálnym škodám".

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame