Infospravy.sk Infospravy.sk

Útočník z Nového Zélandu bol austrálsky pravicový terorista
zdroj: TASR/AP

Útočník z Nového Zélandu bol austrálsky pravicový terorista

Útočník, ktorý v piatok zabil mnoho ľudí v mešite na Novom Zélande, je pravicovým "teroristom" s austrálskym občianstvom, oznámil austrálsky premiér Scott Morrison. Informovala o tom agentúra AFP.

"Absolútne odsudzujeme dnešný útok extrémistického, pravicového, násilného teroristu," povedal Morrison na tlačovej konferencii.   

Potvrdil súčasne správy médií o tom, že ozbrojenec, ktorý postrieľal veriacich počas modlitieb v hlavnej mešite v novozélandskom meste Christchurch, bol občanom Austrálie.      

Austrálske bezpečnostné zložky podľa Morrisona preverujú prípadné spojenia medzi Austráliou a útokom na Novom Zélande, premiér však odmietol poskytnúť bližšie detaily o austrálskom útočníkovi.      

Morrison tiež vyjadril Novozélanďanom sústrasť. "Nie sme len spojenci, nie sme len partneri, sme rodina," dodal.      

Novozélandská polícia oznámila, že po útokoch v dvoch mešitách v meste Christchurch zadržala troch mužov a jednu ženu, informácie o ich totožnosti však nezverejnila. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová následne oznámila, že útoky si vyžiadali 40 obetí na životoch.      

Novozélandské médiá predtým priniesli správy, že páchateľom útoku v mešite na Deans Avenue je 28-ročný belošský Austrálčan, ktorý svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku, pričom predtým zverejnil rozsiahly protimoslimský manifest.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame