Infospravy.sk Infospravy.sk

Len 16-ročnú švédsku školáčku najprv vymenovali za "ženu roka", a teraz je nominovaná na Nobelovu cenu za mier
zdroj: TASR/AP

Len 16-ročnú švédsku školáčku najprv vymenovali za "ženu roka", a teraz je nominovaná na Nobelovu cenu za mier

Švédsku tínedžerku a aktivistku za ochranu životného prostredia GretuThunberg nominovali na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ju traja nórski poslanci – Freddy André Övstegard a dvaja ďalší členovia Socialistickej ľavicovej strany (SV). Informovala o tom v stredu agentúra AP.

„Rozsiahle hnutie, ktoré Greta uviedla do pohybu, významným spôsobom prispieva k mieru,“ zdôvodnili jej nomináciu politici. 

Greta je vo Švédsku skutočne uznávanou osobou. Len pred pár dňami bola Greta vo Švédsku v hlasovaní zvolená za "ženu roka".

Šestnásťročná Thunberg organizuje od augusta 2018 každý týždeň protest pred parlamentom v Štokholme, kde sa usiluje upozorniť na to, že od slov na ochranu klímy je zatiaľ ďaleko k činom. A inšpirovala aj množstvo iných školákov po celom svete na piatkové demonštrácie, kde vyzývajú na aktívnejšiu ochranu klímy. Demonštrácie sa konajú pod heslom #FridaysForFuture (Piatky za budúcnosť).

"Neuveriteľné. Je to ohromujúce, ťažko tomu uveriť," povedala tínedžerka pre štokholmský denník Aftonbladet, ktorý si prieskum verejnej mienky objednal u spoločnosti Inizio. "Je to veľká česť a radosť, že to, čo robím, má taký vplyv," dodala Thunberg, ktorú citovala aj tlačová agentúra DPA.

Thunberg získala 23 percent hlasov, umiestnila sa tesne pred líderkou švédskych opozičných kresťanských demokratov Ebbou Buschovou Thorovou.

Približne 1000 ľudí dostalo otázku: "Ktorá Švédka mala vo všeobecnosti podľa vášho názoru obzvlášť kladný vplyv počas posledných 12 mesiacov?"

Konkurenčný denník Expressen v piatok takisto vyhlásil Thunbergovú za ženu roka a informoval, že tak v hlasovaní rozhodla porota.

Študenti plánujú na 15. marca protesty pred radnicami a národnými parlamentmi vo vyše 70 krajinách vrátane Austrálie a Uruguaja a tiež Slovenska. Od 10:00 do 15:00 sa bude protestovať na Námestí SNP v Bratislave a od 14:00 do 15:00 aj na Hlavnej ulici v Košiciach.

Thunberg mala prejav pred lídrami na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, kde im "bez servítky" porozprávala o hrozbe klimatických zmien. Povedala, že "ak sa vlády nerozhodnú konať, nemá vlastne veľmi prečo študovať, pretože ju a celú mladú generáciu nemusí čakať žiadna ružová budúcnosť". Mladá Švédka mala príhovor aj na klimatickej konferencii OSN vlani v poľských Katoviciach.

reta Thunberg (vľavo) a generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová si podávajú ruky na 49. výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose (foto: TASR/AP)


Zoznam užívateľov Twitteru vo Švédsku ukázal, že Thunberg má približne 233 000 odberateľov, takže je tretia medzi ženami.

Greta má Aspergerov syndróm. Aspergerov syndróm je porucha autistického spektra. Pri Aspergerovom syndróme sa prejavuje narušenie v oblasti sociálnej interakcie, komunikácie a vzorcov správania.

Ani táto diagnóza ju však nezastaví v tom, aby verila tomu, čo robí, a aby to šírila aj ďalej. 

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame