Infospravy.sk Infospravy.sk

Európsky letecký dohľad EASA zakázal prevázdku Boeingov 737 MAX 8 a 9
zdroj: TASR/AP

Európsky letecký dohľad EASA zakázal prevázdku Boeingov 737 MAX 8 a 9

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) v utorok preventívne zakázala lety všetkých strojov typu Boeing 737 MAX 8 a Boeing 737 MAX 9 v Európe. Dôvodom sú bezpečnostné obavy, ktoré vyvolalo nedeľné zrútenie lietadla tohto typu v Etiópii. Zákaz platí od 20.00 h SEČ, informovala EASA vo svojom vyhlásení, citovanom stránkou flightradar24.com.

Zákaz letov týkajúci sa modelu Boeing 737 Max predtým v utorok vydali napríklad Británia, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko alebo Taliansko.

Mimo Európy preventívne zakázali lietanie s týmto typom lietadiel okrem iných Austrália, Čína, Indonézia, Malajzia, Omán alebo Singapur. Len v Číne sa zákaz dotkol takmer 100 lietadiel.

Pri páde Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ku ktorému došlo v nedeľu ráno šesť minút po štarte z Addis Abeby, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu v priebehu pol roka; prvá sa stala vlani v októbri, keď sa stroj indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora a zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame