Infospravy.sk Infospravy.sk

TIS začal monitorovať prezidentské kampane
zdroj: TASR

TIS začal monitorovať prezidentské kampane

Transparency International Slovakia (TIS) spustil monitoring prezidentských kampaní. Jeho prvou aktivitou je zverejnenie podrobných majetkových priznaní kandidátov, ktoré verejnosť môže vidieť na novej podstránke TIS, venovanej prezidentským voľbám.

"Podrobne odhaliť svoje majetkové pozadie bolo nateraz ochotných iba šesť z celkom 15 prezidentských kandidátov: Zuzana Čaputová, Eduard Chmelár, József Menyhárt, František Mikloško, Bohumila Tauchmanová a Ivan Zuzula," informoval Ľuboš Kostelanský z TIS. "Čaputová, Menyhárt a Zuzula ako jediní nemali problém ani so zverejnením dokladov preukazujúcich ich príjmy - kópie daňových priznaní či účtovných uzávierok," dodal.

TIS bude podľa jeho slov až do samotných volieb monitorovať transparentné účty preferenčne najsilnejších prezidentských kandidátov, tak ako vyšli z posledných prieskumov agentúr. Na jednom mieste bude možno nájsť zhrnuté informácie o financovaní ich kampaní, vrátane podporných kampaní tretích strán. "Podobne, ako pri komunálnych voľbách, aj pri prezidentských voľbách môžu niektorí kandidáti obísť zákonný limit pre výdavky, ktorý je 500.000 eur, a to pomocou tretích strán," poukázal Kostelanský.

Ďalšou fázou monitoringu bude zhodnotenie transparentnosti kampaní všetkých prezidentských kandidátov, ktoré TIS plánuje zverejniť už budúci týždeň. Organizácia chce publikovať priebežné čísla priamo z terénu v rámci spolupráce s agentúrou Kantar TNS Slovakia. TIS tiež prinesie výsledky ďalších dvoch prieskumov verejnej mienky zameraných na problematiku financovania kampaní a po prezidentských voľbách sa pokúsi zhodnotiť novú volebnú legislatívu, pomenovať jej slabiny a navrhnúť možné zlepšenia.

"Tešíme sa, že Transparency International Slovensko ocenilo našu snahu o prehľadné a čisté financovanie kampane aj cez vaše príspevky," uviedla Čaputová na sociálnej sieti.

Šefčovič vo svojom stanovisku uviedol, že má tie najvyššie previerky, aké sú v Európe možné. V rámci nich jeho i jeho rodinu preverovali nielen slovenské spravodajské služby, ale aj služby ostatných štátov EÚ. "Takisto všetky majetkové pomery pána Šefčoviča sú zverejnené na stránke Európskej komisie, ktorá je najtransparentnejšia inštitúcia na svete. Nie je možné, aby bol takýto kandidát označený za netransparentného," píše sa v stanovisku, ktoré poskytla Šefčovičova poradkyňa pre komunikáciu Renata Goldírová.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Odporúčame