Infospravy.sk Infospravy.sk

Na Sibíri napadol čierny toxický sneh. Ohrozuje milióny ľudí
zdroj: video

Na Sibíri napadol čierny toxický sneh. Ohrozuje milióny ľudí

Viacero miest v Kemerovskej oblasti v Rusku, kde žije asi 2,6 milióna ľudí, pokryl čierny sneh. Zábery, ktoré vyzerajú ako zo sci-fi filmu, sú však v skutočnosti mimoriadne smutné a svedčia o katastrofickom stave ovzdušia v regióne, ktorý patrí medzi najväčších producentov uhlia na svete.

Vladimír Slivyak, člen environmentálnej skupiny Ecodefense pre The Guardian uviedol: "Počas zimy je ťažšie nájsť biely sneh ako čierny. Neustále je vo vzduchu veľa uhoľného prachu. Keď padá sneh, tak sa stáva viditeľným. Po zvyšok roka ho nemôžete vidieť, ale stále tam je."

Epicentrum ruského uhoľného priemyslu má katastrofálny dopad nielen na prírodu, ale aj na zdravie ľudí. Priemerná dĺžka života ľudí žijúcich v tejto oblasti je o 4 roky kratšia. Rovnako sa rakovina, detská obrna, či tuberkulóza v Kemerovskej oblasti vyskytujú v omnoho väčšej miere, ako stanovuje národný priemer.

Len nedávno sa internete objavilo šokujúce video o tom, ako sa v banskom mestečku snažia natrieť sneh nabielo. Tamojší činitelia premaľovávali sneh preto, aby zakryli uhoľný prach a ostatné stopy znečistenia životného prostredia.

Maľovanie ale nie je riešením krízovej situácie v regióne. Najväčší uhoľný revír na svete ale len veľmi ťažko nájde spôsob, akým zabráni brutálnemu znečisťovaniu životného prostredia. 

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame