Infospravy.sk Infospravy.sk

Unikát: V Afrike po 110 rokoch odfotili kriticky ohrozeného čierneho leoparda
zdroj: instagram.com

Unikát: V Afrike po 110 rokoch odfotili kriticky ohrozeného čierneho leoparda

Uvidieť živého čierneho leoparda na vlastné oči sa v Afrike nepodarilo už veľmi dlho nikomu. Až doteraz.

Unikátne snímky v Keni má na starosti britský fotograf Will Burrard-Lucas. Naposledy sa túto šelmu podarilo odfotiť v roku 1909 v etiópskom meste Addis Abeba. 

Fotograf začul chýry o tom, že ľudia videli čierneho leoparda v okolí safari tábora Laikipia v Keni. S pomocou miestneho stopára Will sledoval leopardie stopy a nastavil svoje špeciálne kamerové pasce. "Som zvyknutý na to, že nastavím kamerové pasce a nezachytím nič, je to totiž aj o šťastí. Nikdy neviete s istotou, či sa zviera, pre ktoré ste nastavili kamerovú pascu, naozaj objaví na danom mieste," povedal fotograf.

Ani stopár si dokonca nebol istý, či sledujú stopy bežného leoparda, alebo leoparda, ktorý je v Keni opradený desiatkami legiend. "Nikdy nemám veľké očakávania. Po niekoľkých nociach, kedy sme nezachytili žiadne zviera, som si povedal, že budem šťastný, ak sa mi podarí nafotiť aspoň obyčajného fľakatého leoparda," povedal Will Burrard-Lucas.

Ľudia sa pýtajú, či je čierny leopard samostatný druh. Fotograf to ale všetko ozrejmil: "Čierny leopard nie je samostatný druh, je to len tmavá verzia leoparda. "Je to vlastne opak albína. V Celej Afrike ich žije odhadom len hŕstka," dodáva fotograf.

Will je ale so svojho úspechu neskutočne šťastný. Odhaduje, že to bol samec vo veku 2 rokov. 

VIDEO: Will Burrard-Lucas rozpráva o tom, ako unikátne zábery vznikli

zdroj: bbc.in

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame