Infospravy.sk Infospravy.sk

Vedci dokázali: Čím máte viac tuku na bruchu, tým máte menší mozog!
zdroj: pixabay.com

Vedci dokázali: Čím máte viac tuku na bruchu, tým máte menší mozog!

Ups! Ak doteraz neboli po Vianociach preplnené fitká a ľudia húfne nenakupovali prípravky na chudnutie, tak teraz to asi začne. V rámci štúdie, vedci pod vedením autora štúdie Marka Hamera, Phd., z Loughborough University v Leicestershire v Anglicku totiž zistili, že nadbytočný tuk na bruchu uberá na veľkosti mozgu.

Vedci sa na obezitu pozerali z dvoch uhlov pohľadu. Prvým bolo klasické BMI. Tento ukazovateľ si dokáže strážiť každý jeden z nás. Index telesnej hmotnosti (angl. Body Mass Index – BMI) patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Čiže je to pomer váhy k výške. Ak máte BMI vyššie ako 30, trpíte nadváhou. Hrozí vám riziko vysokého tlaku, či srdcových ťažkostí. Poväčšine ide o nesprávne stravovacie návyky, napríklad nadmerné konzumovanie večer a v noci, alebo nevyvážený podiel tukov a iných zložiek potravy. Takisto je tu častý nedostatok pohybu či sedavé zamestnanie.

Druhý pohľad na obezitu tkvie v pomere pásu k bokom. To znamená, že ľudia, ktorí majú brucho väčšie ako boky, majú tento údaj väčší. Pri pomere pásu k bokom sú považovaní za obéznych muži s výsledkom nad 0,90 a ženy nad 0,85.

No ale poďme teraz k tomu najdôležitejšiemu. Tejto štúdie sa zúčastnilo 9 652 ľudí. Priemerný vek účastníkov bol 55 rokov a z ich celkového počtu bolo napokon 19 % označených za obéznych. Každému jednému zmerali dané hodnoty a porozprávali sa s nimi o ich životnom štýle, či stravovacích návykoch. Rovnako každého jedného poslali na magnetickú rezonanciu, aby im zmerali množstvo bielej a šedej mozgovej hmoty. 

Prečo to bolo dôležité? Šedá mozgová hmota, teda mozgová kôra je najvyššie riadiace centrum organizmu. U človeka má analytickú a syntetickú schopnosť. Okrem senzorických kôrových oblastí sú tu aj motorické centrá, ktoré riadia vôľové, vedomé pohyby, formuje sa tu vedomá činnosť. Vedomá činnosť je výsledkom myslenia, ktoré je produktom kôry v mozgu.

Biela hmota mozgová sa nachádza pod sivou hmotou, teda pod kôrou. Obsahuje zväzky nervových vláken a prepája jednotlivé oblasti mozgu.

Veľkosť mozgu ovplyvňujú rôzne faktory, ako vysoký krvný tlak, fajčenie či fyzická aktivita, ale je to aj vysoké BMI. Výsledky preukázali, že u ľudí s vyššími hodnotami BMI a vyšším pomerom pás/boky boli zistené nižšie hodnoty objemu mozgu. 

Tí účastníci výskumu, ktorí mali najvyššie BMI a najvyšší pomer boky/pás, mali objem mozgovej hmoty na úrovni 786 centimetrov kubických. Tí, ktorí mali normálne hodnoty, mali objem mozgovej hmoty na úrovni 798 centimetrov kubických. Z analýzy vyplýva aj to, že obezita vplýva na zmenšovanie konkrétnych mozgových oblastí.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac