Infospravy.sk Infospravy.sk

Slovák navštívil NAJCHLADNEJŠIE miesto na svete obývané ľuďmi a nakrútil o tom dokument
zdroj: instagram.com

Slovák navštívil NAJCHLADNEJŠIE miesto na svete obývané ľuďmi a nakrútil o tom dokument

Ak vám chýba pocit pravej zimy, tak by ste mali navštíviť aspoň na pár minút dedinku Ojmiakon. To je totiž miesto, kde je najchladnejšie na svete.

Dedinka Ojmiakon leží na Sibíri. Žije v nej len okolo 500 ľudí. Dôvod je jednoduchý. Toto miesto je považované za najchladnejšie miesto na Zemi, kde žijú ľudia. Priemerná teplota počas januára je - 50 st. Rekord v teplote drží rok 1933, kedy namerali takmer - 68 st. 

Svoj život doslova podriaďujú teplote a počasiu. Nemajú potrubia, autá ostávajú neustále naštartované, jedia prevažne iba mäso, pretože pestovanie je nemožné. Najbližšie mesto je Jakutsk, a tam treba cestovať takmer 2 dni.

A toto miesto sa rozhodol so svojím filmárskym tímom navštíviť mladý režisér Dominik Bari. 

Dominik Bari má 24 rokov. Pochádza z Košíc a po skončení gymnázia študoval filmárčinu v Paríži na International Film & Television School. Po skončení bakalára sa presťahoval do Londýna, kde momentálne študuje na magisterskej úrovni na prestížnej škole National Film and Television School (NFTS) v odbore vizuálne filmové efekty.

Za sebou má už niekoľko mimoriadne zaujímavých projektov. Ten aktuálny sa volá "OYMYAKON" a je to dokument o najchladnejšom mieste na planéte. Práve tento film Dominikovi podporila aj Nadácia Leonarda DiCapria. List pre herca posielal z pošty v Košiciach, kde ho prijali so zdvihnutým obočím. O pár mesiacov o jeho filme písal DiCaprio na sociálnych sieťach.

Prostredníctvom krátkeho dokumentárneho filmu budete mať jedinečnú možnosť, od východu do západu slnka, zažiť aké to je byť počas zimného mesiaca obyvateľom najchladnejšieho obývaného miesta na našej planéte kde najnižšia nameraná teplota bola neskutočných -71,2 °C. Miestni obyvatelia Vám ukážu ako sa dá žiť v mraze a zime, uvidíte ich každodenné starosti a radosti, zažijete výzvy s ktorými sa denne stretávajú.

Neskôr vznikla aj making of verzia nakrúcania dokumentu. Premiéra v kinách sa konala pred pár mesiacmi, dúfajme, že plná verzia dokumentu bude čoskoro voľne prístupná.

Veľký palec hore! 

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame