Infospravy.sk Infospravy.sk

Vlhová vyhrala, hoci hrozila absencia: Robím šport, ktorý ma baví
zdroj: TASR

Vlhová vyhrala, hoci hrozila absencia: Robím šport, ktorý ma baví

Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára alpských lyžiarok, hoci hrozilo, že v ňom nebude ani štartovať. V rakúskom Flachau bola v hre aj takáto možnosť, kulminovali totiž zdravotné problémy, ktoré sprevádzajú slovenskú reprezentantku od Nového roka.

Náročné obdobie je pre 23-ročnú Vlhovú zároveň najúspešnejšie v kariére. Od 28. decembra zvýšila počet víťazstiev v seriáli zo štyroch na sedem a radovala sa v obrovskom, paralelnom aj klasickom slalome a pomedzi to bola dvakrát druhá za Mikaelou Shiffrinovou. Program technických disciplín je v najbližšom období voľnejší, v utorok 15. januára sa uskutoční "obrák" v Kronplatzi a až 1. a 2. februára sa pred majstrovstvami sveta pôjdu obrovský a špeciálny slalom v Maribore.   

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová a členovia jej tímu sa tešia po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau (foto: TASR/AP)

"Som trošku zničená, sama sa čudujem, kde som nabrala sily. Strašne kašlem a môj hlas je taký všelijaký, telo je však v poriadku. V utorok to bolo od rána veľmi ťažké a padla aj možnosť, že nebudem štartovať. Bojím sa o moje zdravie, nemám čas sa doliečiť, od Osla to tlačím pred sebou. Uvažovali sme, či mi stojí za to súťažiť a potom sa liečiť celú sezónu. Myslím si, že sme urobili dobre, dala som do toho všetko, ale teraz je potrebné zregenerovať a dať sa dokopy. Od Semmeringu som sa dva týždne nezastavila, každý deň som mala tréning alebo preteky. Držať sa na vrchole je veľmi náročné, potrebujem sa už na chvíľu zastaviť," uviedla Vlhová, ktorá sa prenáša cez patálie z krásne jednoduchého dôvodu: "Sú to emócie, pre ktoré robím tento šport, ktorý ma veľmi baví. A keď sa darí, čo viac môžem povedať?"   

Povedala, že každé víťazstvo je pre ňu špeciálne niečím iným a všetky si bude pamätať navždy: "Aj v Semmeringu a Osle boli špeciálne víťazstvá, pretože som prvýkrát vyhrala inú disciplínu. Aj vo Flachau je špeciálne, lebo som po dlhom čase zdolala Mikaelu. Veľmi sa teším, je to neskutočné. Stále som bola druhá v slalome a náš boj s Mikaelou bol tvrdý. Obe sme chceli vyhrať. V utorok mi to vyšlo, urobila som menej chýb ako ona, druhé kolo som išla úplne skvele a dokázala som to, takže som veľmi rada. Keď som videla, že má posledný medzičas pomalší, stále som neverila, lebo závery má rýchle. Keď však prišla do cieľa, začala som veľmi plakať, neviem, či som niekedy plakala viac."  

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (uprostred) sa teší po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau (foto: TASR/AP)

Američanka sa tentoraz pozerala na rivalku z nižšieho stupienka a videla aj, akú mala Slovenka podporu medzi fanúšikmi: "Mikaela mi asi závidí divákov, lebo mi stále hovorí, akí sú skvelí. Vyhrala som pred toľkými ľuďmi zo Slovenska. Takú podporu nemá veľa pretekárok vo Svetovom pohári. Sú neskutoční, vnímam to, cítim to a som šťastná." Vlhová si na záver večera vychutnala s početným zástupom krajanov v hustom snežení rakúskeho rezortu slovenskú hymnu: "Snažila som sa užiť si moment na pódiu. Je úžasný okamih, keď stojím na pódiu a hrá mi slovenská hymna. Môžem povedať, že som hrdá Slovenka."

Ohlasy svetových médií na víťazstvo slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej v klasickom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau:

espn.com: "Petra Vlhová vyhrala nočné preteky vo Flachau a zabránila Mikaele Shiffrinovej v ôsmom slalomovom triumfe za sebou. Slovenka zaujala oslnivým druhým kolom."

kurier.at: "Prechladnutá Vlhová zdolala Shiffrinovú a získala víťaznú šerpu."

idnes.cz: "Slovenka pokorila americkú suverénku sezóny po skvelom výkone v druhom kole."

gazzetta.it: "Vo Flachau sa očakávala ďalšia korunovácia Shiffrinovej, zvíťazila však Vlhová a potvrdila, že je jedinou súperkou dominantnej Američanky."

AP: "Vlhová padla na kolená a zaborila tvár do snehu, keď Shiffrinová prišla do cieľa s 15-stotinovou stratou."

DPA: "Po piatich druhých miestach vyhrala Slovenka nad americkou súperkou. Vlhová triumfovala pred 13.400 divákmi."

AFP: "Vlhová potvrdila výbornú formu fantastickým výkonom a víťazstvom vo Flachau."

Najnovšie z kategórie: Iné športy

Pozri viac

Odporúčame