Infospravy.sk Infospravy.sk

Potvrdené! Slováci sú rekordmani v Európe v tejto činnosti
zdroj: TASR

Potvrdené! Slováci sú rekordmani v Európe v tejto činnosti

Verte, či nie, Slováci sa dostali v rámci celej Európy na čelo jedného zaujímavého rebríčka. Európsky štatistický úrad nás označil za najväčších milovníkov hôr. Každý štvrtý výlet Slovákov totiž smeruje do hôr. Slováci tak navštevujú hory najčastejšie zo všetkých občanov Európskej únie.

V priemere si vyberá práve hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety až 13 % Európanov. Na druhom mieste za Slovákmi (25 %) sa umiestnili Rumuni (24 %), Francúzi a Taliani (obe rovnako 19 %). Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr.

Z údajov z roku z roku 2016 vyplýva, že pobyty v horách mali v priemere 6,4 noci čo je viac ako priemer za všetky pobyty (5,3 noci). Paradoxom ale je, že obyvatelia Spojeného kráľovstva sa v obľúbenosti hôr nachádzajú na chvoste rebríčka, no práve oni uskutočnili najdlhšie cesty (v priemere až 14 nocí). Nasledovali za nimi obyvatelia z Grécka (12 nocí) a Estónska (10,8 nocí).

11. december, ako Medzinárodný deň hôr, vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v roku 2002. Slávi sa od roku 2003. Jeho zmyslom je zvýšiť povedomie o význame hôr pre kvalitu života a pre prírodnú rovnováhu na Zemi. Cieľom je tiež podpora trvalo udržateľného rozvoja horských oblastí a upozorňovanie na možnosti aj obmedzenia pri využívaní hôr.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame