Infospravy.sk Infospravy.sk

Pri nálete v Afganistane zahynulo najmenej 20 civilistov
zdroj: TASR/AP

Pri nálete v Afganistane zahynulo najmenej 20 civilistov

Najmenej 20 afganských civilistov vrátane 12 detí zahynulo v piatok pri leteckom útoku namierenom na veliteľa hnutia Taliban v provincii Kunár na východe krajiny. Informovali o tom v sobotu miestni predstavitelia.

Útok proti miestnemu veliteľovi Talibanu Šarífovi Mawíjovi bol najnovším zo série útokov voči popredným predstaviteľom povstalcov. Takto bol zabitý 2. decembra aj tieňový guvernér strategickej južnej provincie Helmand, pripomína agentúra Reuters s tým, že v tomto mesiaci už prišlo o život pri útokoch afganských síl podporovaných americkými poradcami a vzdušnými silami niekoľko vojenských veliteľov Talibanu.

Táto taktika zvyšuje riziko civilných obetí a člen provinčnej rady Abdul Latíf Fazlí uviedol, že piatkový útok si vyžiadal životy ôsmich žien a dvanástich detí, pričom viac ako 15 ďalších osôb utrpelo zranenia.

Hovorkyňa misie Rozhodná podpora, ktorú vedie NATO, však poprela, že by došlo k úmrtiam na strane civilistov, aj keď niekoľko civilistov bolo zranených. "Taliban aj naďalej využíva civilistov ako živé štíty a barikádujú sa v objektoch, keď útočia na afganské sily," uviedla Debra Richardsonová. Podľa nej americké vzdušné útoky podporujú novú stratégiu afganskej armády zameriavajúcej sa na celú organizáciu Talibanu, od bežných bojovníkov až po vysokopostavených lídrov.

"Máme správy, že viac ako 40 bojovníkov Talibanu bolo zabitých v provincii Kunár pri operáciách vedených Afgancami a podporovaných americkými leteckými útokmi,"
dodala hovorkyňa misie Rozhodná podpora.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame