Infospravy.sk Infospravy.sk

Polícia zatkla v Bruseli 400 demonštrantov
zdroj: TASR/AP

Polícia zatkla v Bruseli 400 demonštrantov

Protesty tzv. žltých viest proti zvyšujúcim sa cenám pohonných hmôt sa v sobotu z Francúzska rozšírili do Belgicka, kde polícia použila pri zrážkach s demonštrantmi v Bruseli slzotvorný plyn a vodné delá. Jej príslušníci zadržali okolo 400 ľudí, informovala agentúra DPA.

Na protestoch v belgickej metropole sa pritom zúčastnilo celkovo približne 1000 ľudí, uviedla pre agentúru policajná hovorkyňa Ilse Van De Keereová. Vysoký počet zadržaných podľa nej súvisel sčasti s tým, že organizátori pred svojimi akciami vopred nekontaktovali políciu, aby s ňou protesty koordinovali.

Mnohých zadržali po tom, ako prišli na železničné stanice so zakázanými predmetmi. Ďalší narúšali verejný poriadok, keď na policajtov hádzali rôzne predmety ako kamene, priblížila hovorkyňa. Niektorí policajti utrpeli zranenia rúk a tváre, celkový počet zranených v radoch polície a protestujúcich však zatiaľ nie je známy.

Zhromaždenia sa v sobotu konali na rôznych miestach v Bruseli; sústredili sa najmä na štvrť v centre mesta, kde sídlia inštitúcie Európskej únie. Demonštranti žiadajúci odstúpenie belgického premiéra Charlesa Michela sa zišli aj neďaleko jeho rezidencie.

Protesty narušili dopravu v centre mesta, pričom ich účastníci zablokovali dôležitú dopravnú tepnu prechádzajúcu cez tzv. európsku štvrť, informovala tlačová agentúra Belga.

Prívrženci žltých viest tiež v sobotu skoro ráno na západe krajiny zablokovali diaľnicu E40, ktorá vedie cez hranice do Francúzska. Vodiči boli nútení použiť obchádzku. Aktivisti zablokovali aj Európsku cestu 17 (E17), ktorá sa začína v Belgicku a končí sa vo Francúzsku.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame