Infospravy.sk Infospravy.sk

Irak a Irán chcú pokračovať v spolupráci aj napriek americkým sankciám
zdroj: Iránsky prezident Hasan Rúhání (foto: TASR)

Irak a Irán chcú pokračovať v spolupráci aj napriek americkým sankciám

Irán a Irak chcú rozšíriť vzájomnú spoluprácu aj napriek čerstvým sankciám, ktoré na Teherán uvalili Spojené štáty. Informáciu priniesla v sobotu agentúra DPA.

"Obojstranná spolupráca je v záujme oboch krajín a mala by pokračovať bez cudzích zásahov," povedal iránsky prezident Hasan Rúhání na spoločnej tlačovej konferencii s irackou hlavou štátu Barhamom Sálihom. Ten vzťahy medzi susednými krajinami opísal ako strategické a "zakorenené v histórii". Bagdad najmä nikdy nezabudne na podporu Iránu v boji proti bývalému diktátorovi Sadámovi Husajnovi a proti teroristickým skupinám Islamského štátu.

"Chceme silný a priateľský vzťah medzi oboma krajinami," povedal Sálih. Rúhaní potvrdil, že budú hovoriť o spolupráci v oblasti dodávok ropy a zemného plynu, elektrickej energie a rozšírení železničnej siete.

"Vzájomný obchod má v súčasnosti hodnotu 12 miliárd dolárov (10,5 miliardy eur), je tam však potenciál dosiahnuť 20 miliárd (17,5 miliardy eur)," povedal. Irak je závislý od iránskych dodávok elektrickej energie, preto mu Washington udelil výnimku zo sankcií.

Spojené štáty zaviedli 5. novembra hospodárske sankcie voči Iránu zamerané predovšetkým proti ropnému priemyslu, bankovému a finančnému sektoru a dopravnému odvetviu s dôležitými prístavmi.

Vzťahy medzi Irakom a Iránom neboli stále priateľské. V rokoch 1980-88 boli obe krajiny vo vojnovom konflikte, v ktorom podľa odhadov zomrelo 500.000 vojakov.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame