Infospravy.sk Infospravy.sk

Fotka 7- ročného dievčatka sa stala symbolom utrpenia v Jemene. Pomoc prišla neskoro...
zdroj: instagram.com

Fotka 7- ročného dievčatka sa stala symbolom utrpenia v Jemene. Pomoc prišla neskoro...

Približne 821 miliónov ľudí, teda jeden človek z deviatich v celosvetovej populácii, nemalo v roku 2017 dostatok potravín. Správa s názvom "Stav potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete" ďalej hovorí o tom, že miera "hladu vo svete je za uplynulé tri roky na vzostupe, vracajúc sa na hodnoty spred desaťročia".

OSN ďalej uvádza, že až 151 miliónov detí mladších než päť rokov (22% globálne), je v dôsledku hladu zakrpatených. Na druhej strane až 672 miliónov ľudí (13% dospelej populácie sveta), je obéznych. Toto sú veci, o ktorých sa ťažko hovorí a ešte ťažšie sa na ne pozerá. 

Podvýživa a vážna potravinová neistota vzrastá v takmer vo všetkých subregiónoch Afriky, ako aj Južnej Ameriky. Málo sa však hovorí o Jemene. Humanitárne organizácie varovali pred hrozivou situáciou, no médiá akosi pre ňou zatvárali oči. Jemen je terčom leteckých útokov pod velením Saudskej Arábie. Tento pretrvávajúci konflikt môže spôsobiť situáciu, ktorá v krajine nebola 100 rokov. Krajinu zachváti hladomor a na pokraji smrti sa ocitne 12-13 miliónov ľudí. To predstavuje každého druhého obyvateľa krajiny.

Jedna jediná fotka ale veľa zmenila. Je to aj tým, že sa dostala na titulku denníka The New York Times. Ide o fotku 7- ročnej Amal Hussain mlčiac ležiacej na nemocničnom lôžku v severnom Jemene.

Fotografia Tylera Hicksa dokázala to, čo sa oficiálnym vyjadreniam zatiaľ nepodarilo. Dokázala upútať pozornosť verejnosti. Fotografia vychudnutého dievčatka spôsobila už len v redakcii NY Times hotový ošiaľ. Každý sa začal o ňu zaujímať a ponúkať pomoc. Tá však prišla neskoro. Denník informoval, že Amal zomrela na následky hladu v utečeneckom tábore. Dievčatko je však len jednou zo 130 detí, ktoré denne zomrú v Jemene na následky hladu.

nytimes.com

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame