Infospravy.sk Infospravy.sk

Ľudia neveria vlastným očiam. Takto „dýcha“ les
zdroj: video

Ľudia neveria vlastným očiam. Takto „dýcha“ les

Hovorí sa, že lesy sú pľúcami Zeme. Daniel Holland sa stal svedkom niečoho, čo to dokazuje na 100%, alebo?

Daniel bol na prechádzke v lese v kanadskom Quebecu. Zrazu sa stal svedkom niečoho, čo mu doslova vyrazilo dych. Zem pomedzi stromy sa začala nafukovať a následne sfukovať. „V tomto lese vyzerá Zem akoby dýchala,“ toto napísal k svojmu príspevku na Twittri. 

Jeho príspevok rozprúdil po internete obrovskú diskusiu, kde mnohí uvažovali nad tým, ako je to vôbec možné. Možné to veru je a máme na to aj vysvetlenie. Stromy a rastliny samozrejme dýchajú, no nie takto očividne. 

Mark Sirois zo Southern Quebec Severe Weather Network celý jav veľmi jednoducho vysvetlil a škoda, že je to také jednoduché, každý by radšej privítal nejakú senzáciu: „Keď sa pozriete na stromy v pozadí, je jasné, že vietor bol veľmi silný.“ Takže silný vietor zdvíhal obrovský kus zeme a všetky okolité skaly a stromy. Resp. sa vietor opiera do stromov takou silou, že ich korene ťahajú pôdu akoby so sebou, a tým ju dvíhajú. Mark Vanderwouw sa už dlhú dobu venuje stromom, ich pestovaniu a životu. Pre neho nebol tento jav až taký fenomenálny. „V priebehu dažďových a veterných dní býva zem mokrá a omnoho voľnejšia. To znamená, že súdržnosť pôdy s koreňmi stromov sa uvoľňuje a keď následne fúka silný vietor, stromy sa hýbu z miesta na miesto.“sciencealert.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame