Infospravy.sk Infospravy.sk

Na Slovensku máme nový zákon, tak niektorí majitelia vyhadzujú svojich psov na ulicu
zdroj:

Na Slovensku máme nový zákon, tak niektorí majitelia vyhadzujú svojich psov na ulicu

Zviera sa od 1. septembra nepovažuje na Slovensku za vec, ale je v zákone definované predovšetkým ako živý tvor, cítiaca bytosť. Do účinnosti totiž vstupuje novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Práve táto novela odštartovala na Slovensku veľmi negatívne konanie.

Napr. taký mestský útulok v Poprade má za sebou poriadne horúci september. Konštatoval to hovorca mesta Marián Galajda s tým, že v tomto prípade však nie je reč o príjemnom počasí, ale o veľkom prísune zvierat, ktoré v tomto mesiaci stratili domov a ocitli sa na ulici.

„S najväčšou pravdepodobnosťou šlo o svojskú reakciu niektorých majiteľov psov na prijatie novely zákona o veterinárnej starostlivosti,"
uviedol hovorca. Legislatívna úprava spôsobila, že pes sa po novom považuje za živého tvora a majiteľom psov pribudlo viacero povinností vrátane povinného čipovania psov.

„Už od polovice augusta sme pocítili zvýšený prísun nových psíkov. Vyvrcholilo to v prvý septembrový týždeň, kedy sme na ulici našli alebo nám bolo privezených 13 psov – od šteniat až po veľkých psov. Vo všetkých prípadoch šlo o psíkov, na ktorých bolo vidieť, že mali svoj domov, svojho pána, mali svoje návyky. Z rôznych zdrojov vieme, že dôvodom toho, prečo sa ľudia takýmto spôsobom zbavovali psíkov bola najmä povinnosť čipovať psíkov a s tým spojené náklady, ktoré nebol ochotný znášať každý. Podľa odborníkov s ktorými sme hovorili, zvýšený nápor v tejto súvislosti môžeme očakávať minimálne pol roka,"
uviedol Peter Greňa z Mestského útulku v Poprade. Dobrou správou podľa neho je vo vzniknutej situácii fakt, že z 31 psíkov, ktorých za uvedené obdobie prijali v útulku, sa viac ako polovici podarilo nájsť nový domov.

Ľudia by nemali teda zabúdať na to, že mať práva je super, no k tým prináležia aj nejaké povinnosti, bez ktorých sa právo nedá uplatniť v plnom rozsahu. Ak si človek nebude plniť svoje povinnosti, odoberie tým zvieraťu právo na slušný a pokojný život.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame