Infospravy.sk Infospravy.sk

Mladí Rusi preberajú vedúcu úlohu na protestoch proti Putinovi
zdroj: TASR/AP

Mladí Rusi preberajú vedúcu úlohu na protestoch proti Putinovi

Hoci takmer všetci účastníci protivládnych zhromaždení po celom Rusku sa už stiahli do svojich domovov, tínedžeri a mladí dospelí sú jediní, čo ostali v uliciach.

Mladí Rusi, mnohí narodení počas 18-ročného vládnutia prezidenta Vladimira Putina, boli dlho pokladaní za jedných z jeho najvernejších voličov. Avšak protizápadná politika vlády a správy o rozsiahlej korupcii čoraz viac obracajú mládež proti ruskému lídrovi, píše v piatkovej správe tlačová agentúra AP.

V desaťročiach po rozpade Sovietskeho zväzu z roku 1991 viedli pouličné protesty v Rusku päťdesiatnici a šesťdesiatnici, rozčarovaní neviazaným kapitalizmom, pričom ich deti boli úplne pohltené hľadaním si nového miesta v novej trhovej ekonomike. V roku 2011, keď Putin oznámil svoj návrat do prezidentského úradu, to bola práve nádejná stredná vrstva Rusov stredného veku, ktorá vyšla ulíc protestovať proti "nespravodlivému a zastaranému" politickému systému. Avšak násilný zásah vlády proti zhromaždeniu v máji 2012 a následné trestné stíhanie asi desiatky demonštrantov štyridsiatnikov odstrašili.

Medzitým sa chopili iniciatívy ich deti-tínedžeri. Keďže prísny politický systém v Rusku neponúkal žiaden iný priestor pre nespokojnosť, mladí ľudia začali využívať nepovolené pouličné protesty. Ignorovali tak aj oficiálne zákazy, bez strachu z policajnej brutality, uviedla agentúra AP.

"V mojich kruhoch je protestne naladených čoraz viac ľudí,"
povedal 20-ročný študent dramatického umenia Andrej Zabara, jeden z približne 20 mladých ľudí, ktorí v nedeľu 9. septembra zostali táboriť v uliciach Moskvy. "Moji rodičia protest podporujú. Matka dievčaťa, ktoré streamovalo protest z minulého večera na Instagrame, nám priniesla jedlo. Zhromaždenia síce pokračujú, ale (rodičia) sa ich postupne čoraz viac obávajú zúčastniť," dodal študent.

"Mladí ľudia vychádzajú do ulíc v mene svojich rodičov, nie proti nim,"
povedala politologička Jekaterina Schulmannová pôsobiaca v Moskve. "Tieto deti teší podpora rodičov, ktorí sa možno obávajú rizík, možno sa obávajú prísť... ale vyznávajú spoločné hodnoty," dodala.

Niektorí tínedžeri však prišli na nedeľný protest spolu s rodičmi.

Jevgenij Rojzman, ktorý bol starostom štvrtého najväčšieho ruského mesta Jekaterinburg a je považovaný za jedného z najpopulárnejších opozičných lídrov, povedal, že davy ľudí na nedeľnom proteste v Jekaterinburgu boli podstatne mladšie, než očakával.

Vo videoblogu zverejnenom tento týždeň už skôr Rojzman vyhlásil: "Mladí ľudia sú v uliciach namiesto nás a znášajú to." Dodal, že starší ľudia by sa "mali hanbiť".

Na protestných zhromaždeniach po celom Rusku minulú nedeľu 9. septembra zatkli vyše 1000 ľudí, pripomenula agentúra AP.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame