Infospravy.sk Infospravy.sk

V Nórsku sa konala prvá vikingská svadba po 1 000 rokoch
zdroj: facebook.com/elisabethleira

V Nórsku sa konala prvá vikingská svadba po 1 000 rokoch

Tak tomuto sa povie svadba ako z rozprávky! Samozrejme, že každá jedna je niečím rozprávková, hlavne pre daný pár, no táto bola skutočne unikátna. Bola to totiž prvá vikingská svadba po 1 000 rokoch!

Slávnosť ako z 10. storočia si zorganizovali Elisabeth a Rune Dalsethovci z nórskeho mesta Sunnmore. Keď sa pár spoznal, Rune v tej dobe žil akýmsi pohanským a bohémskym životom, čo Elisabeth veľmi ohúrilo. Odvtedy sa od seba ani nepohli. Vikingovia boli pre ňu veľká neznáma, no Rune ju do ich sveta ihneď vtiahol. „Rune otvoril pre mňa úplne nový svet a čoskoro som sa zamilovala do ľudí a duchovnosti.“

Obaja sa stali, ako inak, milovníkmi seriálu Vikingovia. Nechali sa dokonca inšpirovať hlavnou postavou a ich synčeka pomenovali Ragnar. Po narodení syna sa tak rozhodli zorganizovať rýchlu vikingskú svadbu. Rodinu prekvapili a nie každý ich zvolený spôsob života prijal. „Pochádzam z veľmi kresťanskej rodiny. Keď som im oznámil, že nebudeme mať kresťanskú svadbu, mama bola trochu neistá. Ale myslím, že teraz to prijala. Vidí, že pohanstvo ma robí šťastného a ako mi to pomohlo usporiadať môj život. Predtým, než som bol Vikingom, nemal som ženu, dieťa, dom - a teraz sa pozrite na mňa,“ prezradil Rune. No priatelia z hnutia im s prípravami nezvyčajnej svadby pomohli a všetko dopadlo tak, ako si to predstavovali. 

Približne 130 hostí sa akoby prenieslo v čase a vrátili sa do dôb, kedy územie Nórska obývali skutoční vikingovia. 

Mladý pár sa nevyhol ani krvavému rituálu. „Predtým, ako sme si povedali naše sľuby, urobili sme krvný rituál. Kotlík plný krvi sa položil na hromadu kameňov. Krv sa potom preliala cez malé postavy bohov a potom natrela na čelo. Predpokladá sa, že to symbolizuje spojenie bohov a ľudí,“ vysvetlila Elisabeth.

Celé ich hnutie sa snaží ľuďom priblížiť život Vikingov a zbúrať mýty o nich. „Vikingovia neboli nič horšie ako ktorákoľvek iná skupina ľudí, ktorí v tom čase žili. To, čo ľudia neuvádzajú, je, že Vikingovia boli ľudia, ktorí si veľmi cenili prírodu, krajinu a živočíšstvo. Chceme, aby si ľudia boli toho viac vedomí.“dailymail.co.uk

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame