Infospravy.sk Infospravy.sk

BRAZILSLAVA 2018
zdroj: TS

BRAZILSLAVA 2018

Brazílske veľvyslanectvo v Bratislave uvádza druhý ročník festivalu brazílskej kultúry BRAZILSLAVA. Cieľom tohto festivalu je ukázať rozmanitosť Brazílie prostredníctvom 13-tech podujatí, ktoré sa uskutočnia v období medzi 16.09. a 18.10. 2018 v Bratislave.

Program
Brazílske kino
16.09. (nedeľa) 14:00, Vklub, Námestie SNP 12 Bratislava
Elis
(Elis, 2016, 115’, r. Hugo Prata, dráma)
Biografický príbeh o speváčke Elis Regine, ktorý zachytáva jej kariéru odkedy prišla v devätnástich rokoch do Ria de Janeiro až po jej predčasnú a tragickú smrť. Napriek všetkým životným ťažkostiam dosiahla celosvetový úspech a uznanie a hoci pochádzala zo skromných pomerov, stala sa jednou z najslávnejších brazílskych speváčok a stála pri zrode brazílskej populárnej hudby (música popular brasileira).
PT originál / SK titulky

Hudobný koncert
19.09. (streda) 18:00 – Zichyho palác, Ventúrska 9 Bratislava
Loraine Balen

Brazílska klaviristka, sa predstaví na Slovensku svojím projektom „Música Clássica Brasileira“ (Brazílska klasická hudba).
Loraine Balen je v súčasnosti považovaná za jednu z najznámejších brazílskych klaviristiek so špecializáciou na národnú klasiku. Získala cenu "Medzinárodná cena kultúry - 2006" v Taliansku.

Výstava obrazov
17.09. – 21.09. – Kafé Lampy, Černyševského 42 Bratislava
Medzinárodný cyklus brazílskeho umenia

Colege Art z mesta Belo Horizonte, každý rok organizuje súťaž, kde vyberie 80 malieb od 80 brazílskych umelcov, ktoré zaradia do projektu Medzinárodný cyklus brazílskeho umenia. Tieto diela reprezentujú umelca a mesto, z ktorého pochádza. Tento rok sa predstaví XXII. ročník aj v Bratislave.

Brazílske kino
26.9. (streda) 19:00, Foajé, Štefánikova 4475/16 Bratislava
Film môjho života
(O Filme da Minha Vida, 2017, 113‘, r. Selton Mello, dráma)
Vizuálne pôsobivý príbeh o mladom učiteľovi Tonym, ktorý len ťažko znáša, že sa jeho otec (Vincent Cassel) rozhodol opustiť rodinu a vrátiť do Francúzska. Tony sa snaží zistiť, čo ho k tomu viedlo a prečo sa neozýva, no zároveň ho zamestnáva novoobjavený ľúbostný život.
PT originál / SK titulky

Hudobný koncert
27.09. (štvrtok) 18:00 – Moyzesová sieň, Vajanského nábrežie 12 Bratislava
Pablo Rossi a Dalibor Karvay

Výnimočný koncert dvoch hudobných virtuózov, pri príležitosti osláv 25. výročia medzinárodných diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Brazíliou.
Pablo Rossi, brazílsky klavirista, ktorý študoval na Čajkovského konzervatóriu v Moskve. Je vybraným členom "The Keyboard Charitable Trust", prostredníctvom ktorých odohral viac ako sto koncertov na prestížnych miestach po celom svete.
Dalibor Karvay, slovenský huslista, víťaz ceny Eurovizie 2002, či súťaže Davida Oistrakha v Moskve. Ako sólista vystupuje s mnohými poprednými orchestrami. Hral nielen pre pápeža Jana Pavla II, ale aj privátny koncert pre Princa Charlesa vo Windsor Castle.

Brazílske jedlo
29.09. (sobota) - Reštaurácia Sladovňa, Ventúrska 267/5 Bratislava
Taste of Brazil

Objavte chute Brazílie
Reštaurácia The CUT a Sladovňa Vám pripraví ochutnávku brazílskeho typického „churrasco“. Budete môcť ochutnať, okrem iného, skvelo pripravené mäsa ako je napríklad picanha a ako dezert si dať výborný grilovaný ananás.

Predstavenie ABADÁ Capoeira
30.09. (nedeľa) Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Laurinská 20 Bratislava
ABADÁ Capoeira - Sloboda v čase

Jedinečné predstavenie Abadá Capoeira. Sloboda v čase je o zrode a pôvode afro-brazílskeho folklóru – capoeira. Spolu so svojimi hosťami vás prostredníctvom tanca a hudby prevedú cestou rozmanitej kultúry Afriky cez ponurý svet otroctva až ku slobode.

Výstava fotografií
01.10. – 07.10. Divadlo Nová scéna, kaviareň Thália, Živnostenská 1 Bratislava
Zdenko Somorovský

Zdeno Somorovský, cestovateľ, vášnivý fotograf, publicista, bloger a cestovateľský sprievodca. Rok žil v Brazílii ako dobrovoľník a za tento čas si stihol zamilovať túto krajinu a zachytiť ju na fotkách.

Brazílske kino
2.10. (utorok) 19:00, Foajé, Štefánikova 4475/16 Bratislava
Gabriel a hora
(Gabriel e a Montanha, 2017, 131‘, r. Fillipe Barbosa, dráma)
Predtým ako Gabriel Buchmann nastúpi na doktorandské štúdium ekonómie, rozhodne sa precestovať svet len s batohom na chrbte. Na potulkách sa najviac zaujíma o tému blízku jeho srdcu a blízku aj jeho štúdiu: chudobu. Sám sa snaží vžiť do kože domácich a odmieta nálepku turistu. Posledné mesiace strávi vo východnej Afrike, ktorá sa mu stane osudnou.
PT/EN originál / SK titulky

Hudobný koncert
05.10. (piatok) 21:00, Café Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra 4 Bratislava
Ricardo Fiuza Trio

Ricardo Fiuza: klavír
Franco Petrocca: gitara
Valery Brusilovsky: bicie
Hlavnou inšpiráciou Ricardo Fiuza Trio sú obrovské rytmické možnosti Brazílie. Jeho repertoár pozostáva z originálnych kompozícií a zmesi brazílskych klasík a novodobých rytmov.

Brazílske kino
9.10. (utorok) 18:30 - Kino Lumière, Špitálska 2206/4 Bratislava
Milý veľvyslanec
(Querido embaixador, 2017, 89 ', r. Luiz Fernando Goulart, dráma)
Dokument o mimoriadnom živote pána Luiz de Souza Dantes, brazílskeho veľvyslanca vo Francúzsku počas 2. svetovej vojny, ktorý pomohol zachrániť viac ako tisíc ľudí, väčšinou Židov, tým, že im udelil diplomatické víza, aby mohli utiecť holokaustu.
PT pôvodné / EN titulky

Brazílske kino
10.10. (streda) 18:30 - Kino Lumière, Špitálska 2206/4 Bratislava
Doktorka duší
(Nise: O Coração da Loucura, 2015, 106‘, r. Roberto Berliner, dráma)
Skutočný príbeh o výnimočnej brazílskej psychiatričke Nise da Silveira, ktorá odmietla liečiť ľudí s duševnými poruchami drastickými metódami. Dokázala svojim kolegom, že psychiatrické inštitúcie nemusia vyzerať ako väznice, pričom u svojich pacientov podporovala kreativitu a presadzovala revolučné terapeutické metódy.
PT originál / SK titulky

Literatúra
18.10. (štvrtok) o 18:00 - KC-Dunaj
Machado de Assis
Posmrtné pamäti Brása Cubasa

Prednáška o slovenskom preklade knihy "Posmrtné pamäti Brása Cubasa" od Machada de Assis. Zosnulý Brás Cubas sa rozhodne spísať svoje pamäti, v ktorých čitateľom predstaví svoj pozemský život.. Dielo je ironickou sondou do života brazílskej smotánky 19. storočia, ktorá je dodnes veľmi aktuálna.
Knihu do slovenčiny preložila Lenka Cinková.

Pre viac informácii:
Martina Zelenáková
Email: cultural.bratislava@itamaraty.gov.br
Tel.: 02/32181403
Facebook: https://www.facebook.com/Brazi...

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac