Infospravy.sk Infospravy.sk

Zmerajte zrak deťom ešte pred začiatkom školy
zdroj: shutterstock.com

Zmerajte zrak deťom ešte pred začiatkom školy

Čítanie, písanie, riešenie príkladov a úloh. Všetky tieto každodenné činnosti vyžadujú od detí v školskom veku nielen koncentráciu pozornosti, ale aj dlhotrvajúcu pozornosť očí. Tento životne dôležitý orgán je ale u mladistvých a detí v školskom veku nutné chrániť oveľa viac ako by sme si mysleli. Nehovoriac o tom, že dnes sú ich oči vystavené aj záťaži spôsobenej dlhodobým vysedávaním za monitorom počítača alebo mobilného zariadenia.

Ich zrak môže ochrániť pravidelná kontrola kvality videnia alebo špeciálne dioptrické okuliare. A práve teraz, pred začiatkom školy je na riešenie týchto vecí ideálny čas.

Ako môžete ochrániť zrak vášho dieťaťa v domácom prostredí 

Bez ohľadu na vek vašich detí je dôležité, aby ste ako rodič pristupovali k ich starostlivosti naozaj zodpovedne. Platí to aj v prípade zraku, ktorí je jednou z najdôležitejších funkcií celého tela.

Bohužiaľ, väčšina školákov po návrate zo školy okamžite siahne po tablete alebo zapne televíziu či počítač, aby si zahrali obľúbenú hru, komunikovali na sociálnych sieťach alebo sledovali všetky dostupné informácie. Niektorí rodičia to v rámci ochrany zraku riešia úplným zákazom, iný túto formu zábavy za tak nebezpečnú nepovažujú.

Podľa odborníkov
by ale deti v určitom veku mali pri využívaní týchto zariadení v rámci ochrany zraku dodržiavať určité časové ohraničenia:

• Deti do 7 rokov by mali používať denne tablet, mobil alebo počítač v časovom intervale maximálne 20 minút;
Staršie deti vo veku 7 a viac rokov by sa mohli hrať a používať tieto zariadenia zhruba hodinu, ale zároveň každých 7-10 minút by sa mali od monitora odtrhnúť, pozerať sa do voľného priestoru a nechať oči odpočinúť;
Miestnosť, v ktorej dieťa pozerá televíziu alebo sa hrá na počítači, musí byť dobre osvetlená, aby sa zaťaženie zraku znížilo;
• Veľmi dôležitá je v tomto smere aj správna hygiena, ktorá nespočíva len v rannom rituáli v kúpeľni, ale aj činnostiach, ktoré očiam neprekážajú. 

Rodičia, ktorí chcú ochrániť vizuálnu ostrosť svojho dieťaťa, by mali brať do úvahy aj ďalšie nasledovné požiadavky pre správny denný režim:

Dobrý spánok - študenti 1. až 4. ročníka ba mali spať minimálne 10 hodín denne;
Striedanie rôznych typov činností - po prečítaní alebo písaní by sa dieťa malo pohybovať, ideálne športovať alebo cvičiť. V extrémnych prípadoch môže pomôcť obyčajná prechádzka;
Nabíjanie očí novou energiou - rodičia by mali svoje dieťa naučiť robiť niekoľko jednoduchých cvičení pre oči – očná gymnastika, pravidelné zatváranie očí, jemná masáž, umývanie vlažnou vodou.

Prevencia v podobe odborného merania zraku

Aby sa zabránilo poškodeniu alebo prípadnému narušeniu zrakových funkcií u detí, realizujú sa preventívne skríningové merania binokulárnym autorefraktometrom, ktorý vám vie poskytnúť v tomto smere na všetky dôležité otázky veľmi presnú odpoveď. Odhalí typické poruchy zraku bez neinvazívneho, bezdotykového a bezbolestného zásahu, čo ocenia hlavne tie najmenšie deti.

Ak sa odvoláme na tvrdenia odborných lekárov (oftalmológov), vaše dieťa by malo takúto alebo podobnú preventívnu prehliadku a kontrolu zraku absolvovať už vo veku 3 rokov. Len malé percento rodičov si tieto rady ale berie naozaj k srdcu a takéhoto lekára navštívi až vtedy, keď má dieťa vážnejšie zrakové poruchy, ktoré mu znemožňujú prípravu na vzdelávanie, hru alebo zábavu.

Ak už musí, možno aj na základe vyššie spomenutého dieťa nosiť dioptrické okuliare, mali by ste zvážiť ich správny výber, s čím vám určite pomôže v prvom rade odborný lekár, ktorý určí potrebný typ okuliarov a veľkosť dioptrií. S jasnými a potrebnými parametrami si potom môžete vybrať aj značku dioptrických okuliarov Ray-Ban.

S kvalitným a nádherným rámom, v správnej veľkosti a priamo vsadenými dioptrickými šošovkami. Pre vaše deti, ktoré budú pri svojom štúdiu potrebovať konkrétne vylepšenie zraku, je táto značka to najlepšie riešenie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac