Infospravy.sk Infospravy.sk

Korekcia spadnutých viečok: Je potrebný pobyt v nemocnici?
zdroj: shutterstock.com

Korekcia spadnutých viečok: Je potrebný pobyt v nemocnici?

Korekcia ovisnutých viečok vie vrátiť človeku svieži a mladícky vzhľad. Na čo sa treba pripraviť? Je potrebný pobyt v nemocnici? Na tieto i mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Starnutie sa skôr či neskôr začne prejavovať u každého, bez výnimky. Prvé príznaky možno pozorovať zhruba okolo tridsiatky, keď sa na tvári, najmä v oblasti očí, začnú tvoriť prvé mimické vrásky, drobné „vejáriky“ pod očami, objavujú sa tiež ovisnuté či opuchnuté očné viečka. Pokožka je totiž v tejto oblasti veľmi jemná a v dôsledku ubúdajúceho kolagénu stráca svoju prirodzenú pružnosť a elasticitu.

Postupom času sú tieto prejavy starnutia čoraz viac viditeľné, tvár pôsobí unavene a vyčerpane, ľudia s ovisnutými či opuchnutými viečkami často budia dojem, že sú oveľa starší než v skutočnosti. Okrem estetických problémov sa s ovisnutými viečkami spájajú aj zdravotné komplikácie. Zhluky nadbytočnej kože môžu nepríjemne tlačiť na viečko, obmedzovať videnie, spôsobovať žmúrenie, ale i zápaly očí a bolesti hlavy.

Operácia ako jediné riešenie


Žiaľ, starnutie je nezastaviteľný proces, aj keď sa nám výrobcovia kozmetiky snažia nahovoriť čosi iné. Jediným riešením, ako sa zbaviť kozmetickej vady, je operácia očných viečok, odborne známa ako blefaroplastika. Vykonáva sa pri ovisnutých viečkach, tukových vačkoch pod očami a pri nadbytku kože či previsoch na viečkach. Počas estetického zákroku sa zredukuje nadbytočná koža na horných či dolných viečkach a odstráni sa časť uvoľneného svalu.

Cena za zákrok sa môže na každej klinike či u špecialistu líšiť, na výslednej sume sa určite odrazí aj región, v ktorom chcete operáciu podstúpiť. Pri podozrivo nízkej cene by ste však mali spozornieť. Nie je však potrebné mať obavy ak navštívite špičkovú očnú ambulanciu v Bratislave alebo kde koľvek na Slovensku. Zárukou kvality a profesionality je možnosť  výberu overeného chirurga, ktorý sa vás ujme a pred samotnou operáciou s ním môžete priebeh zákroku konzultovať.

Ambulantne i v nemocnici


V rámci korekcie viečok existuje viacero typov a metód, výber tej najvhodnejšej závisí od mnohých faktorov – zdravie, choroby, kondícia svalov a stav kože. Pri zákroku sa použije skalpel alebo laser – ten vo väčšine prípadov urýchľuje obdobie hojenia, znižuje krvácanie rany či eliminuje jazvy. Operácia viečok trvá okolo hodiny v lokálnej anestézii a vykonáva sa ambulantne, to znamená, že pacient nemusí byť hospitalizovaný. Celá operácia prebieha v ambulancii chirurga, po jej absolvovaní odchádza pacient domov.

V istých prípadoch môže lekár odporučiť zákrok v celkovej anestézii, respektíve podstúpenie operácie v nemocnici aj s pooperačným pobytom. Prípadne o to môže požiadať pacient sám. Každý prípad je nanajvýš individuálny, preto si vyžaduje aj individuálny prístup. Použitá metóda by mala byť výsledkom dohody medzi pacientom a chirurgom, ktorý bude rešpektovať želanie pacienta, no zároveň dokáže odporučiť najvhodnejšie riešenie.

Konzultácia s chirurgom je kľúčová


Aby sa zákrokom dosiahol želaný výsledok a aby nevznikli počas operácie komplikácie, je veľmi dôležitá predoperačná konzultácia s chirurgom. Ten sa musí dôkladne oboznámiť s vaším celkovým zdravotným stavom, chorobami a liekmi, ktoré užívate. V prípade sprievodného ochorenia lekár spravidla vykoná vyšetrenie vnútorného prostredia a krvi. Nezabudnite uviesť, či máte problémy so štítnou žľazou, zvýšeným krvným tlakom, prípadne s činnosťou obličiek.

Pred návštevou plastického chirurga je vhodné absolvovať prehliadku aj u očného lekára, keďže pri niektorých očných ochoreniach môže byť zákrok nevhodný. Chirurg vám počas konzultácie zároveň odpovie na všetky otázky týkajúce sa predoperačnej prípravy, zvolenej operačnej metódy i rekonvalescencie.

Komu sa zákrok odporúča?


Korekcia očných viečok sa odporúča každému, koho trápia zdravotné alebo estetické problémy s očnými viečkami. Zákrok sa vykonáva v každom veku, väčšinou však oň majú záujem ľudia po 35. roku života. U starších osôb sú problémy s viečkami zreteľnejšie, keďže ovisnutie je už naozaj v pokročilom štádiu. Aj obdobie hojenia je u mladého človeka spravidla oveľa kratšie ako u staršieho. Operáciu by ste mali zvážiť v prípade, ak máte problémy so zrážaním krvi alebo so zníženou imunitou, hrozí tu totiž riziko vzniku komplikácií. Odborníci ženám zákrok neodporúčajú počas menštruácie, následkom môžu byť nadmerné podliatiny.

Aké sú obmedzenia pred operáciou a po nej?


Zhruba dva týždne pred zákrokom je potrebné vysadiť všetky lieky, ktoré majú negatívny vplyv na zrážanie krvi, v deň operácie sa neodporúča použiť kozmetické prípravky v oblasti očí ani mejkap.

Po operácii sa na viečka prikladajú chladivé obklady na zníženie bolesti, o niekoľko hodín po zákroku môže odísť pacient domov. Návrat do každodenného života je možný spravidla po týždni, fyzickú záťaž si však treba odpustiť aspoň mesiac. Podliatiny a modriny, ktoré po operácii vzniknú, zvyčajne úplne zmiznú do 14 dní. Rátajte však s tým, že proces liečenia je dlhodobý a konečný výsledok zákroku bude viditeľný zhruba po troch mesiacoch.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac