Infospravy.sk Infospravy.sk

Nový roztomilý prírastok v bratislavskej ZOO - leopard cejlónsky
zdroj: infospravy.sk/BorisHolečko

Nový roztomilý prírastok v bratislavskej ZOO - leopard cejlónsky

13. júla sa v bratislavskej ZOO narodilo mláďa leoparda cejlónského. Mláďa ohrozeného druhu presne o mesiac prešlo svojou prvou veterinárnou prehliadkou.

„Mláďatko je dievčako, je to samička, váži 1435 gramov. Podľa tejto prvej prehliadky je absolútne zdravá a v dobrej kondícii a teší sa zo života.“

Oddelenie mláďaťa od matky je predovšetkým práca šikovných ošetrovateľov. Vnútri zariadení sú klietky so zaťahovacími dverami, kde je matka odlákaná do výbehu a dvere sa stihnú zavrieť predtým, ako ju mláďa dobehne alebo na krmivo.

Keďže vo voľnej prírode žijú leopardy samotársky, ich rozmnožovanie je takisto nejednoduchý proces. Rodičov malého prírastku bratislavskej ZOO spájali len v období ruje, pričom pre oba jedince to bolo „po prvýkrát“. Hoci sa budúci rodičia kontaktovali spolu už aj predtým, nikdy neboli spoločne v jednom výbehu. Podľa slov marketingovej manažérky bratislavskej ZOO Alexandry Ritterovej boli „veľmi rozpačití, samica nevedela, čo od samca očakávať“. Až po pol roku sa ich podarilo úspešne spojiť a po trištvrte roku ich spárenia sa narodilo toto jedinečné mláďatko.

matka mláďatka (foto: infospravy.sk/BorisHolečko)

Leopard cejlónsky patrí k ohrozeným druhom v prírode. Vyskytuje sa len na Srí Lanke a dnes ich počet predstavuje menej ako 1000 kusov. Problémom je zvýšená ľudská populácia, kvôli čomu mizne prales, a teda aj ich ich prirodzené podmienky na život ako aj lov na kožušinu. Na ich záchranu sú vytvorené špeciálne záchranné programy, ktoré sú koordinované. V programoch sa vyberajú jedince schopné prežitia vo voľnej prírode a geneticky vhodné, aby aj ďalej šli do voľnej prírody. 

TASR/AP

„Následne koordinátor celého chovu, ktorý vie, kde aké jedince sú, akou genetikou disponujú, tak ten rozhodne, či pôjde do inej zoologickej záhrady, k inému samcovi, alebo teda, kde bude umiestnené. Tu veľmi zostať nebude môcť. Nebol by to až taký problém, že by mala zostať s matkou, ale máme tu samca aj samicu a do budúcna ak dostaneme povolenie na ďalšie rozmnožovanie, tak toto mláďa bude musieť íst do inej zoologickej.“

Pôrod prebehol bez problémov, prirodzenou cestou. Ďalšia prehliadka mláďaťa sa plánuje 6-7 týždňov vo veku mláďaťa, kedy bude prebiehať prvé očkovanie.

Už čoskoro sa dozvieme aj meno mláďaťa - dievčatka, ktoré bude prebiehať verejným hlasovaním. Na výber sú tieto mená: Tangara, Nuwala, Elia a Uhana.

infospravy.sk/BorisHolečko
TASR/AP

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame