Infospravy.sk Infospravy.sk

Pred 40 rokmi začal vysádzať na pustatine vlastný les, aby zachránil svoj domov! Výsledok je neskutočný!
zdroj: video

Pred 40 rokmi začal vysádzať na pustatine vlastný les, aby zachránil svoj domov! Výsledok je neskutočný!

Písal sa rok 1979 a Jadav Payeng mal vtedy len 16 rokov. Od narodenia žil na najväčšom riečnom ostrove Majuli v Indii. V tom veku bol svedkom niečoho, čo mu ale zmenilo život. Uvidel ako po veľkých povodniach voda ustúpila a ostali na suchej zemi len mŕtve zvieratá. Nebol tam žiadny les, žiadna zeleň, ktorá by im zachránila život. „Hady v tej horúčave zomreli, neboli tu žiadne stromy, ktoré by ich pred slnkom ochránili. Sadol som si tam a plakal nad mŕtvymi telami. Bol to masaker. Oznámil som to lesníkom a požiadal som ich, aby tu vysadili stromy. Povedali mi, že na takom mieste nič nevyrastie a poradili mi, aby som tam skúsil nasadiť bambus. Bolo to veľmi namáhavé, ale urobil som to. Nikto mi nechcel pomôcť, nikoho to nezaujímalo,“ spomína Ind.

Payeng pri vysádzaní lesa

Rozhodol sa, že vlastnoručne bude vysádzať stromy až do momentu, kedy z neúrodnej pustatiny nespraví les. Za 39 rokov sa mu to skutočne podarilo. Môže sa popýšiť lesom o rozlohe 1 360 akrov (5,5 km2). Aby sme si to vedeli aspoň zhruba predstaviť, tak je to rozloha akoby dvoch Central Parkov v New Yorku.

vysadený les (Zdroj foto: video)

Najprv začal vysádzať len bambus, neskôr však začal sadiť aj sadeničky veľkých stromov. Po niekoľkých rokoch si všimol, že jeho práca prináša úspech: „Po 12 rokoch som videl prvých supov a začali sa tu usídľovať aj sťahovavé vtáky. Pribudli jelene a dobytok zasa prilákal predátorov.“ Z nehostinnej pustatiny sa tak stal domov pre zvieratá. Dokázal to, čo si na začiatku zaumienil. Presne v tomto roku sa o jeho nezištnej činnosti dozvedel aj celý svet. Dovtedy nikto netušil, že existuje chlap, ktorý denne vysádza stromy a rastliny, aby zachránil kus svojej rodnej zeme. 

Pri práci ho vtedy odfotil novinár Jitu Kalita. Novinár spomína, aký bol prekvapený, že v strede ničoho našiel les. Odvtedy mu svet nepovedal inak ako "Forest Man"

Úradníci v prípade lesa "Molaiov", ako ho dedinčania volajú, začali konať. Payeng im prisľúbil, že ak sa o jeho les dokážu postarať a ochránia ho, že sa presunie na iné nehostinné miesto, kde začne vysádzať les. „Možno to bude trvať ďalších 40 rokov, ale som optimista. Cítim však veľký smútok, keď vidím, ako ľudia rúbu lesy. Musíme zachrániť prírodu, inak všetci zahynieme,“ uviedol Ind.

Payenga jeho sláva nezmenila a ostal rovnakým človekom, ktorý pred 39 rokmi začal vysádzať les. „Moja snaha nevyšla nazmar. Možno žijem v chudobe, ale som spokojný, že som dokázal osloviť mnoho ľudí, aby sa viac zaujímali o prírodu.“ boredpanda.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame