Infospravy.sk Infospravy.sk

Rakúsko: Niki Lauda sa podrobil vo Viedni transplantácii pľúc
zdroj: TASR/AP

Rakúsko: Niki Lauda sa podrobil vo Viedni transplantácii pľúc

Zdravotný stav niekdajšieho trojnásobného svetového šampióna Formule 1 a predsedu dozornej rady tímu Mercedes Nikiho Laudu (69), ktorý sa vo štvrtok podrobil vo Všeobecnej nemocnici (AKH) vo Viedni transplantácii pľúc, je kritický. Informoval o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Transplantácia, ktorú realizovali šéf Klinického oddelenia hrudníkovej chirurgie Walter Klepetko a Konrad Hötzenecker a ktorej dôvodom bolo vážne ochorenie pľúc, bola úspešná, uviedla AKH vo vyhlásení. Zverejnili ho po konzultácii s blízkymi prominentného pacienta apelujúc na rešpektovanie jej súkromia.

Žiadne stanovisko nevydala Laudova letecká spoločnosť Laudamotion.

Majster sveta Formule 1 z rokov 1975, 1977 a 1984 sa už v minulosti podrobil dvom transplantáciám obličiek.

Laudove pľúca významným spôsobom utrpeli pri nehode na okruhu Nürburgring z roku 1976, keď požiar prežil vďaka duchaprítomnosti zasahujúcich kolegov-pretekárov s vážnymi popáleninami. Vtedy sa nadýchal toxického dymu, pod vplyvom ktorého boli jeho pľúca funkčné iba v obmedzenej miere.

Na nedávnych veľkých cenách na nemeckom okruhu Hockenheimring a maďarskom Hungaroringu Niki Lauda chýbal oficiálne pre ochorenie. Zdá sa však, že jeho absencia mala vážnejšie pozadie, ako sa sprvoti predpokladalo.

Podľa informácií spravodajskej televízie OE24 sa Laudove zdravotné ťažkosti vnímané najskôr ako letná chrípka prejavili počas dovolenky na Ibize. Keď sa však horúčka zvýšila a kašeľ zhoršil, putoval pilot súkromným lietadlom pred viac ako týždňom do Viedne, kde ho hospitalizovali v AKH. Niekoľko dní tam strávil na jednotke intenzívnej starostlivosti, avšak ani po návrate na riadnu nemocničnú izbu sa problémy neskončili.

Naopak, Laudov zdravotný stav sa zhoršil napriek intenzívnej starostlivosti zdravotníckeho personálu.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame