Infospravy.sk Infospravy.sk

HISTORICKÉ STRETNUTIE DONALDA TRUMPA A KIM ČONG-UNA
zdroj: TASR

HISTORICKÉ STRETNUTIE DONALDA TRUMPA A KIM ČONG-UNA

Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-unom v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo krátko po 09.00 h miestneho času (03.00 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie.

Stretnutie medzi štyrmi očami sa skončilo po približne 45 minútach.

privítanie Trumpa a Kima (foto: TASR/AP)

Obaja lídri vyšli na jeden z balkónov hotela a zakývali z neho čakajúcim novinárom.    

Trump na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že rozhovory prebehli "dobre, veľmi dobre" a zopakoval, že s Kimom má "vynikajúci vzťah". Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu. "Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime," konštatoval Trump smerom ku Kimovi.   

Následne sa začalo rozšírené kolo rozhovorov, na  úvod ktorého si Trump a Kim znovu podali ruky. Trump pred týmto kolom podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv povedal, že obaja "vyriešia problém, ktorý bol predtým nevyriešený". Zároveň opäť vyjadril optimizmus: "Uspejeme, dokážeme to."   

historické stretnutie Donalda Trumpa a Kim Čong-una (foto: TASR/AP)

Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.   

V severokórejskej delegácii sú dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí. Nebolo tam však vidieť Kimovu sestru Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.   

Summit odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi. "Staré praktiky a predsudky pracovali proti nám. Ale všetky sme prekonali. A teraz sme tu," vyhlásil Kim Čong-un.  

Donald Trump a Kim Čong-un

"Je to pre mňa česť. Cítim sa naozaj dobre, budeme mať dobré rozhovory. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem," povedal Trump. Svojským spôsobom ukázal palcom nahor a vyhlásil: "Budeme veľmi úspešní."

Donald Trump a Kim Čong- Un (foto: TASR/AP)

Severokórejský vodca neodpovedal na otázky, či sa jeho krajina vzdá svojho jadrového programu.   

V politickej oblasti chce Severná Kórea nadviazať diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi. Pozorovatelia podľa agentúry DPA nevylučujú, že USA by mohli na summite ako prvý krok oznámiť zriadenie svojho zastúpenia v severokórejskej metropole Pchjongjang. Keďže medzi oboma kórejskými štátmi trvá vojnový stav - kórejská vojna sa v roku 1953 skončila len prímerím -, bude kvôli bezpečnostným zárukám potrebné uzatvoriť mierovú zmluvu. Severná Kórea navrhuje "synchrónny" a "postupný" prístup k riešeniu jadrového sporu.

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame