Infospravy.sk Infospravy.sk

Do kín prichádza strhujúci film o Dubčekovi. Bude obyčajným smrteľníkom s emóciami
zdroj: video

Do kín prichádza strhujúci film o Dubčekovi. Bude obyčajným smrteľníkom s emóciami

"Dubček v našom filme bude obyčajným smrteľníkom so všetkými emóciami, nijaký hrdina, ani muž na piedestáli v rámci československej politickej špičky," hovorí spisovateľ, scenárista, prekladateľ a dramaturg Roman Brat. Už 19. apríla sa do kín dostane nový slovenský film Dubček. Uvidíme v ňom kľúčové momenty roku 1968, ktoré ovplyvnili život politika, i celého Československa.

Pôdorys filmu bude naozaj dramatický a materiály z archívu RTVS mu dodajú autentickosť. 

Dubčeka film vyobrazí v troch rozhodujúcich fázach života z hľadiska jeho ľudských postojov, človečenského obrazu, ale aj jeho politického pôsobenia. Roku 1968, ktorý je ústredným motívom filmu, je Dubček ako človek plný eufórie a očakávania. Ľudia ho potľapkávajú po pleci, usmievajú sa naňho, Dubček je odrazu v centre pozornosti celej spoločnosti. 

filmová postava Dubček

Druhá podoba Dubčeka reflektuje okamihy invázie, vtedy pôsobí rozčarovane, dokonca pobúrene. V Kremli, kde následne rokuje s Rusmi, pôsobí tvrdohlavo, je nervózny. Neskôr ho uvidíme, ako sa už uňho prejavuje istá miera rezignácie, ako človek aj politik je úplne odstavený. 

Záver filmu ho zobrazuje po novembri 1989, v čase, keď sa môže zhlboka nadýchnuť. Udalosti ho opäť vynášajú do vysokých funkcií v rámci československej politiky, ale postupne zisťuje, že socializmus s ľudskou tvárou sa nekoná, už sa nekoná vôbec nijaký socializmus, je to historický prežitok. Doba pokročila a spoločnosť, česká i slovenská, sa vyberá úplne inou cestou, a jemu dávajú najavo, že je len akýmsi prežitkom a v daných procesoch už nemá miesto. Vtedy sa z Dubčeka stane deprimovaný muž, ktorý si uvedomuje, že už ho politici neberú veľmi vážne a stáva sa len symbolickou pomlčkou v názve Česko-Slovensko.

V hlavnej úlohe sa predstaví Adrian Jastraban. Herecký výkon hlavného hrdinu výborne dopĺňa Táňa Radeva ako Anna Dubčeková.“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame