Infospravy.sk Infospravy.sk

Vedci zistili, že hranolčeky z McDonald´s dokážu vyriešiť vážny problém! Liečia plešatosť a napomáhajú rastu vlasov
zdroj: TASR

Vedci zistili, že hranolčeky z McDonald´s dokážu vyriešiť vážny problém! Liečia plešatosť a napomáhajú rastu vlasov

Každý vie, že McDonald´s nepatrí medzi najzdravšie stravovacie návyky, no raz za čas si treba dopriať aj chuť fast foodu. Tú chuť jednoducho len ťažko niečo nahradí. Vôkol seba na adresu hamburgerov, hranoliek, či iných pochúťok z tohto reťazca počúvate skôr kritiku a negatíva. Priberá sa z toho, zvyšuje cholesterol a ďalšie a ďalšie veci.... No vedeli ste, že také hranolčeky dokážu zabojovať proti plešatosti a vypadávaniu vlasov?

No tak vedzte, že je to tak! Vedci prišli s tvrdením, že chemikálie (dimetylpolysiloxán) používané v hranolčekoch z McDonaldu by mohli byť nápomocné pri liečení plešatosti. Všetko sa skúšalo v laboratóriách na myšiach, ktorým sa podarilo prinavrátiť srsť. U hlodavcov sa podarilo "vypestovať" nové vlasové folikuly a za pár dní im začali rásť vlasy na chrbáte a hlave. Profesor a jeho tím tvrdia, že sa čierne chĺpky objavili na miestach, kde boli transplantované. Potvrdili, že regenerované vlasy vykazovali typický cyklus rastu myšej srsti. Zrejme to teda bude možné aplikovať aj na ľudí. 

5a78640585cdd41f008b4fbc
imgur.com/a/oV39G

Prelom prišiel po tom, čo sa japonskému tímu vedcov podarilo v laboratóriu vyprodukovať niekoľko nových buniek vlasových folikul (HFGs). Ide presne o bunky, ktoré podporujú vývoj folikulov. Doposiaľ sa takýto pokrok pri výskume vypadávania vlasov nepodaril.metro.co.uk

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Odporúčame