Infospravy.sk Infospravy.sk

Tak toto ste ešte nevideli! V Krakove majú čističku vzduchu, ktorá z vysatého smogu vyrobí šperky
zdroj: instagram.com/roosegaarde

Tak toto ste ešte nevideli! V Krakove majú čističku vzduchu, ktorá z vysatého smogu vyrobí šperky

Nikto z nás nemôže povedať, že žije v zdravom a čistom prostredí. Žiaľ, je to tak. Musíme sa len snažiť čo najviac pomôcť životnému prostrediu, a tým aj sebe. Presne v tomto duchu sa holandský dizajnér Daan Roosegaarde ešte v roku 2015 rozhodol vytvoriť vysokotlakový čistič vzduchu s názvom Smog Free Tower. Nie je to však len obyčajná veža, ktorá vysáva smog, jej produktom sú okrem iného aj šperky.

Áno, dobre počujete, šperky. Jemné čiastočky uhlíka, ktoré veža zhromažďuje, sa kondenzujú a vyrábajú sa tak drobné drahokamy, ktoré sa dajú vložiť do šperkov, ako sú napríklad manžetové gombíky.

Momentálne sa tento vynález inštaluje v Krakove, kde pobudne od od 16. februára do 15. apríla. Toto obdobie bolo vybraté veľmi dôsledne, pretože je to čas, kedy je množstvo daždivých dní. Počas daždivých dní tu totiž môže znečistenie ovzdušia dosiahnuť až šesťkrát vyššiu mieru znečistenia, ako obvykle.

Táto čistiaca veža prečistí viac ako 30 000 metrov kubických vzduchu za hodinu. Vysávač smogu testovali v pomerne znečistených oblastiach Číny. Výsledky boli veľmi potešujúce, preto má Daan v umýsle čističku umiestniť aj do iných veľkých svetových miest, ako sú Mexico City, Paríž, či Los Angeles.businessinsider.com

Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Odporúčame