Infospravy.sk Infospravy.sk

Za úrazy na zjazdovke môže aj zlý zrak. Dajte si teda pozor, aby vás vaše oči v zime úplne neodstavili!
zdroj: neovizia.sk

Za úrazy na zjazdovke môže aj zlý zrak. Dajte si teda pozor, aby vás vaše oči v zime úplne neodstavili!

Nevhodnými dioptriami môžete na svahu ohroziť seba aj ostatných, varujú oční lekári a profesionálni lyžiari. Očná lekárka a chirugička MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia jasne hovorí o momentoch, kedy netreba svoj zrak podceniť. Nikto si predsa nechce znechutiť lyžovačku len tým, že podcení svoje oči.

Lyžiar nevidí nerovnosti na svahu

Verte, či nie, ale nedostatočne skorigovaný zrak vám vašu lyžovačku poriadne skomplikuje. "Čudovali by ste sa, koľko ľudí s dioptriami jazdí na svahoch celkom bez okuliarov a šošoviek. Alebo s takými, ktoré už dávno nezodpovedajú ich skutočnej dioptrickej hodnote. Bez potrebnej korekcie lyžiari oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu. Navyše, nedostatočne skorigovaný zrak spôsobuje nielen nepríjemné pády a zranenia, ale aj horšiu výkonnosť."

DTGq49JWkAAOhMC
twitter.com/opticalindustry

Očiam sa v chlade horšie "dýcha"

Ak sa rozhodujete pred lyžovačkou medzi šošovkami alebo okuliarmi, tak vedzte, že obe majú svoje výhody a nevýhody, ale jednoznačne praktickejšie sú kontaktné šošovky. Zlepšujú celkové pohodlie, no po celom dni na svahu môžete večer cítiť rezanie, štípanie, sčervenanie, pálenie. "V chlade oči trpia hypoxiou – nedostatočným prísunom kyslíka. V mraze a vetre rohovka podľa odborníka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá.Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú. Na lyžovačku si so sebou pribaľte náhradu sĺz - tzv. umelé slzy," radí MUDR. Smorádková.  

Možnosti modernej medíciny

Ak ste sa spamätali veľmi neskoro a lyžovačka sa blíži, nesmúťte. Moderná medicína má riešenie aj pre vás. Bezbolestné ošetrenie laserom je možno podstúpiť počas celého roka. Ak sa však ponáhľate, môžete podľa slov MUDr. Smorádkovej využiť "špeciálne šetrné metódy určené pre aktívnych ľudí, umožňujú rýchly návrat k aktívnym športom. Napríklad pri metóde, pri ktorej sa používa už len femtosekundový laser, môže pacient už na 10. deň športovať aj lyžovať." Pri komplikovanejších zákrokoch sa doba liečenia odhaduje na 2- 4 týždne. Pre lyžovačkou je však absolútne nevhodná metóda, pri ktorej chirurg na odstránenie dioptrií využíva iba excimer. Laser odstraňuje povrch rohovky, ktorá je následný mesiac až dva citlivá na UV žiarenie.

DSk-1a6W4AAlrs6
twitter.com/clg_deyewear

"BEZ", či "S" - dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov

Slnko na horách netreba podceniť. "Naše oči sú na krásnych zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa. Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly – centra najostrejšieho ľudského videnia." Kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť na horách nutnosťou každého lyžiara aj nelyžiara. Dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Pri výbere zvoľte veľmi tmavý filter, ktorý je vhodný k moru a do hôr. Blokuje takmer 92 – 97% žiarenia. MUDr. Smorádková však upozorňuje aj v tomto momente: "Tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií."


Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Odporúčame