Infospravy.sk Infospravy.sk

POZOR! Je čas zaplatiť za majetky, psa, či auto. Na čo netreba do konca januára zabudnúť
zdroj: TASR

POZOR! Je čas zaplatiť za majetky, psa, či auto. Na čo netreba do konca januára zabudnúť

Ak ste v minulom roku nadobudli nehnuteľnosť alebo došlo k zmene vo vlastníckych vzťahoch oproti vlaňajšiemu roku, nezabudnite na daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Na jeho podanie máte už len niekoľko dní. Zo zákona máte totiž na to povinnosť do konca januára, a to bez ohľadu na to, či ste fyzická, alebo právnická osoba. V opačnom prípade hrozí pokuta od päť do 3000 eur podľa závažnosti priestupku.

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI: priznať do 31. januára, zaplatiť do 15. mája

Podanie daňového priznania sa týka nových nehnuteľností, alebo zmeny vlastníckych vzťahov k pôvodnej nehnuteľnosti, v prípade dedičstva - rozdelenia na nových spoluvlastníko, V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov. Ak ide o spoluvlastníkov, podáva daňové priznanie buď každý z vlastníkov sám do výšky svojho podielu, alebo na základe spoločnej dohody spoluvlastníkov podá daňové priznanie jeden z nich.

Tohtoročnou novinkou je podanie priznania k dani z nehnuteľnosti elektronicky. Ak máte nehnuteľnosť v Bratislave, stačí mať elektronický občiansky preukaz a službu je možné vybaviť na portáli www.esluzbyba.sk. Stále je však možné podať daňové priznanie poštou, alebo osobne priamo v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov. 

Daňovník si však nemusí daň vypočítavať sám. Stačí, keď v priznaní uvedie všetky potrebné údaje. Tie sú uvedené v liste vlastníctva k nehnuteľnosti, v rozhodnutí katastrálneho odboru, Okresného úradu Bratislava alebo v zmluve, ktorou nadobudol nehnuteľnosť. Zabudnúť ale netreba ani na to, že do predmetu zdanenia patria okrem stavieb, bytov, nebytových priestorov a pozemkov aj napríklad stavby podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc.

20150311_Sklabina_byty_najomne_prve232128
TASR

Od januára sa pritom sadzba dane pre byty zvýšila o 30 percent, rovnako vzrástla aj sadzba pre domy. Pre chaty a garáže je sadzba vyššia o desať a pre ostatné stavby o 50 percent. Pri stavebných pozemkoch ide o sadzbu vyššiu o 150 a pri stavbách určených na pôdohospodársku produkciu o 50 percent.


Nárok na 60-percentnú zľavu majú po novom občania nad 65 rokov a držitelia ŤZP preukazov.

DAŇ ZA AUTO: priznať do 31. januára, zaplatiť do 31. januára

Podnikáte? Nezabudnite na daň z motorových vozidiel. Pri výbere dane z motorových vozidiel na Slovensku je dôležité, v ktorom kraji majú podnikatelia automobil prihlásený. Tam totiž treba podať daňové priznanie a daň aj zaplatiť. Ak má firma viac motorových vozidiel prihlásených vo viacerých krajoch, podáva viac daňových priznaní a platí daň v každom kraji osobitne. Predmetom dane z motorových vozidiel za rok 2017 je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie L, M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť v zdaňovacom období.

nakup02_22_12_2013114448
TASR

DAŇ ZA PSA: nahlásiť do 30 dní, zaplatiť prvýkrát po dovŕšení veku 6 mesiacov, neskôr vždy do 31. januára

Daň za psa platíte tej mestskej časti, alebo obci, kde bývate, ale až vtedy, keď pes dovŕši pol roka. Dane za psíkov však na Slovensku nie sú jednotné. Kde zaplatíte najviac? 

Lithuania_Daily_Life622272381597 (1)
TASR

Byť majiteľom psa v Bratislave nie je len o jeho príjemnej spoločnosti, ale sú s tým spojené aj niektoré nemilé finančné povinnosti. Niektoré mestské časti nerozlišujú, či je pes chovaný v byte alebo dome a výška dane je rovnaká. Tak je to napríklad v Novom Meste, kde je daň v rámci hlavného mesta najvyššia, a to 50 eur, alebo v Starom Meste, kde fyzická osoba zaplatí 40 eur. Rovnaké sadzby majú napríklad aj malé mestské časti Jarovce a Čunovo (10 eur) či Rusovce (15 eur). Vo väčšine samospráv je však vo výške daní rozdiel a majitelia zaplatia viac za psa v byte ako v rodinnom dome. Napríklad, kým v Karlovej Vsi zaplatí majiteľ za psa v byte 50 eur, v rodinnom dome je to 15 eur. Vo Vrakuni je to 45 eur v prípade bytu a 20 v prípade rodinného domu. V Devínskej Novej Vsi 42 eur v prípade psa v byte a sedem eur v rodinnom dome. V Lamači je to 33 eur pri psíkovi v byte a päť eur v dome, v Podunajských Biskupiciach či Rači je to 40 eur pri psíkovi chovanom v byte a desať eur pri psíkovi v dome, či v Ružinove, kde je sadzba dane za psa v bytoch 40 eur a v rodinných domoch alebo rekreačných a záhradných chatkách 16,60 eura.

Niektoré mestské časti rozlišujú pri bytoch aj veľkosť psa. Napríklad v Petržalke zaplatí majiteľ za psa s výškou do 43 cm v kohútiku sumu 34 eur, pri väčšom psovi 67 eur ročne. V prípade rodinných domov veľkosť psa úlohu nezohráva a suma je rovnaká, a to 17 eur. A Devín rozlišuje aj to, či má majiteľ psa trvalý pobyt v mestskej časti, alebo nie. Rozdielne bývajú tiež sadzby dane v prípade právnických osôb, väčšinou však nebývajú výrazne vyššie ako v prípade fyzických osôb a psov chovaných v bytoch. Výraznou výnimkou je Staré Mesto, kde právnická osoba ako majiteľ psa zaplatí 400 eur ročne.

Romania_Stray_Dogs591385376628
TASR


Na severozápade Slovenska zaplatia majitelia psov daň od päť do 100 eur

Mesto Žilina evidovalo na začiatku augusta na svojom území 4216 chovaných psov, mesto Čadca 1398 psov a mesto Martin približne 3200 psov.

Podľa hovorcu Žiliny Pavla Čorbu zaplatia majitelia psov v rodinných domoch, chatkách, chatách, osadách, v mestských častiach Žiliny ročnú daň päť eur."Majitelia psov v bytových domoch (panelák, bytovka) na území celého mesta Žilina zaplatia 40 eur. Za psa chovaného v podnikateľskom objekte právnickej alebo fyzickej osoby - podnikateľa na území celého mesta Žilina zaplatí majiteľ daň 100 eur. Správca dane určuje u občanov, ktorí k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia dosiali vek 67 rokov a viac, zníženie ročnej sadzby dane o 30 percent len za jedného psa," uviedol Čorba.

V Martine sa napr. k nie je uvedené inak, platí ročná daň 45 eur. Za psa veľkých a bojových plemien a ich krížencov zaplatia majitelia ročnú daň 67 eur. Osamelo žijúci dôchodcovia, ktorí nechovajú veľké a bojové plemená psov, zaplatia ročne deväť eur. Za psa chovaného v podnikateľskom objekte je na celom území mesta pre právnickú a fyzickú osobu – podnikateľa ročná daň 45 eur
“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Odporúčame