Infospravy.sk Infospravy.sk

Začínajú platiť nové pravidlá pre platobné služby, aj digitálne
zdroj: TASR

Začínajú platiť nové pravidlá pre platobné služby, aj digitálne

Regulovanie poskytovania služieb prostredníctvom tzv. fintech spoločností by malo priniesť väčšiu ochranu klientov a stabilitu pre účastníkov trhu. Novelou zákona o platobných službách, ktorá začne platiť v sobotu (13.1.), dochádza k rozšíreniu okruhu platobných služieb o nové druhy, zároveň by sa mal zjednodušiť prístup k službám pre konečného spotrebiteľa. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR.

Novela prináša na finančný trh zmeny z európskej smernice známej ako PSD2."Cieľom je prispieť k vytvoreniu harmonizovaného trhu elektronických platieb v rámci celej Európskej únie (EÚ)," spresnil rezort financií.

"Klienti bánk, ktorých platobný účet je prístupný online, budú mať možnosť bezpečnejšie využívať inovatívne služby, jednoduchšie vykonávať platobné operácie, mať lepší prehľad o platobných účtoch a efektívne spravovať svoje financie,"priblížilo ministerstvo s tým, že existujúce služby bánk, poisťovní a obchodníkov s cennými papiermi sa budú môcť rozvíjať.

Táto možnosť platí aj pre nových hráčov, ktorí budú poskytovať služby cez rozhrania a aplikácie. Aj banky zachytávajú tento trend a prichádzajú s fintech riešeniami. Dochádza tiež k spájaniu alebo kupovaniu fintech spoločností, ktoré sa začínajú presadzovať na trhu.

V rámci novely sa má zvýšiť aj bezpečnosť internetových platieb zavedením povinnosti uplatňovať silnú autentifikáciu zadávateľa a autorizáciu platby. Používateľ platobných služieb overí svoju totožnosť kombináciou aspoň dvoch faktorov, konkrétne prihlasovacích údajov, biometrických údajov alebo vlastníctvom platobného prostriedku, napríklad mobilného telefónu.

Ak dôjde k neautorizovaných platobným operáciám v dôsledku použitia strateného alebo odcudzeného platobného prostriedku, alebo jeho zneužitia inou osobou, poskytovateľ platobných služieb má podľa zákona väčšie bremeno zodpovednosti. Výška straty, ktorú znáša v týchto prípadoch platiteľ, sa znižuje zo 100 eur na 50 eur.“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Odporúčame