Infospravy.sk Infospravy.sk

Viete ako aligátory prežijú tuhú zimu? Ich taktika vyráža dych!
zdroj: video

Viete ako aligátory prežijú tuhú zimu? Ich taktika vyráža dych!

Začiatok roka priniesol Spojeným štátom vlnu chladného počasia a snehu. Na niektorých miestach klesala teplota aj na -50 st. Celzia. Niektoré zvieratá sú na takúto zimu pripravené, no niektoré akosi ani veľmi nie. Keď sa pozriete na takého aligátora, iste si myslíte, že patrí do tej druhej skupiny, no tento druh je predsa na planéte toľko rokov, že nejaká zima mu nemôže robiť problémy.

Už keď teplota klesne pod 21 st. Celzia, začnú sa aligátory pripravovať na svoj "zimný spánok". Tieto tvory v zime prestanú prijímať potravu, a keď teplota klesne pod 13 st. Celzia začnú hibernovať. Ich hibernácia sa ale od klasického prezimovania jemne líši, pretože aligátory ostávajú v bdelom stave a občas vyvinú aj nejakú aktivitu. Majú v sebe taký inštinkt, že cítia, kedy hladina vody začne zamŕzať a vystrčia von len tlamu, aby mohli dýchať. Na prvý pohľad to vyzerá tak, akoby vo vode zamrzli, no oni veľmi dobre vedia, čo robia. 

V opisovanej polohe dokážu aligátory prežiť aj niekoľko mesiacov. Preberajú sa až vo chvíli, keď teplota opäť stúpne a ľad sa roztopí.
thedodo.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame